Bridge Results

Sun Lakes Duplicate Bridge

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There also is a Novice game Thursday at 8:30 AM. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected]; phone 802-8300; or Barbara Lubsen at 699-9649. Please try the e-mail first if you have access to a computer.

Congratulations to Kay Johnson and Cliff Hudson for a 70.27 percent game this month.

4/04. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B and C) Rick Boyd and Pauline Boyd

E/W: (1st in A) Roger Edwards and Bea Cannon, (1st in B) Marci Meyer and Ginger Christensen

4/13. N/S: (1st in A) Pennie Vales and Anne Casey, (1st in B) Cynthia O Neil and Susan Barnett, (1st in C*) Fred Smith and Linda Smith, (1st in C*) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A) Paul Kmetty and Paul Glick, (1st in B) Stephen Wheeler and Janet Boulanger

4/14. N/S: (1st in A and B) Alan Behr and Colette Goldstein

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B and C) Cynthia Donohoe and Geraldine Lecky

4/16. N/S: (1st in A) Darcy White and Adele Verkamp, (1st in B and C) Pauline Boyd and Rick Boyd

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and Roger Edwards, (1st in B) Kathleen Larson and Nancy Whittenburg

4/18. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Laine Byrnes and Janis Holle, (1st in C) Ramesh Achaya and Harsha Achaya

E/W: (1st in A and B) James Nulty and Randi Nulty, (1st in C) Rick Boyd and Pauline Boyd

4/20. N/S: (1st in A) Joe Pospis and Pennie Vales, (1st in B) Cynthia O Neil and Susan Barnett, (1st in C) Maria Davis and Anne Newman

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Bob Wilkinson and Dennis Hoffelt

4/21. N/S: (1st in A) Dave Setterholm and Janet Daling, (1st in B) Patricia Sohler and Sudhakar Divakaruni, (1st in C) Donna Hofer and Anne Newman

E/W: (1st in A and B) Kay Johnson and Clifford Hudson, (1st in C) Gloria Schrote and Sharyn Baldacci

4/23. N/S: (1st in A) Joe Pospis and Patricia Sohler, (1st in B*) Pat Weindorf and D. Larry Frink, (1st in B*) Kathleen Schmidt and Edwin Schmidt, (1st in C) Evelyn Gore and Bonnie Butler

E/W: (1st in A) Anne Casey and Myrna Baker, (1st in B) William Stone and Dennis Hoffelt

4/25. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Patricia Sohler and Carol Gerlach, (1st in C) Barry Siegwart and Horng-Yee Chou

E/W (1st in A) Joe Pospis and Dennis Hoffelt, (1st in B) Harold Kroeger and Sharon Stevenson

4/27. N/S: (1st in A) Patricia Sohler and Norma Gehrig, (1st in B) Michelle Steiner and Philip Deleo, (1st in C) Terrance Kilbreath and Michael Hedreen

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and John Euler, (1st in B) Dick Raney and Jim McNamee

4/28. N/S: (1st in A) David Rankin and Joanne Rankin, (1st in B and C) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A) Edmund Klein Jr and Edwin Schmidt, (1st in B) Judy Baur and Jack Baur

4/28. N/S: (1st in A) Lloyda Jones and Jim Metcalfe, (1st in B and C) Mary Boyd and Joyce Sprengel

E/W: (1st in A) Norman Bialek and Bob Garvey, (1st in B) Dean Dalrymple and Sharon Dalrymple

4/30. N/S: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) William Stone and Philip Deleo, (1st in C) Evelyn Gore and Bonnie Butler

E/W: (1st in A) James Lenertz and Richard Catero, (1st in B) Judy Baur and Jack Baur

* indicates a tie

Sun Lakes Duplicate Bridge Club 99ers/199’ers

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend, and otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler and for a partner for Open Games contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit check online at www.unit351.com, click the Clubs tab and click on Sun Lakes; you will find many links for all information and results.

Monthly Hint: Whenever you have a question during the bidding or during play the ACBL guidelines encourage you to call the director for clarification or decision.

Top Restricted 99-199’er Game for April: April 23 Walter Gammel and Shirley Player 67.35 percent.

4/04. N/S: (1st in A) Becky Hamilton and Beverly Dolven, (1st in B) Nadine Sutter and Connie Reynolds, (1st in C) Patricia Dantzscher and Diane Tenney

E/W: (1st in A) Doris Brown and Barbara Hewitt, (1st in B and C) Tom Sheridan and Chuck Ewan

4/14. N/S: (1st in A) Pat Graham and Sharon Graham, (1st in B and C) Janet Beeks and Bev Poffenberger

E/W: (1st in A, B and C) Russell DiFrancisca and Heather Merkin

E/W: (1st in A, B and C) Lloyd Player and Shirley Player

4/18. N/S: (1st in A) Maryjane Hedreen and Michael Hedreen, (1st in B) Lorraine Wangsness and Lily Poole, (1st in C) Betty Santa and Stu Adair

E/W: (1st in A, B and C) Lindalee Jurgens and James Libby

4/21. N/S: (1st in A) William Reisenbuchler and Ed Bader, (1st in B) Patricia Potter and Kay Bierley, (1st in C) Jerry Abraham and Bernadine Abraham

E/W: (1st in A) Dave Crickette and Sandy Crickette, (1st in B and C) Linda L. McAdoo and David McAdoo

4/23. N/S: (1st in A) Walter Gammel and Shirley Player, (1st in B) Arlene Russo and Margaret Horn, (1st in C) Lu Kinner and Amy Skinner

E/W: (1st in A, B and C) Debbie Berry and Kathleen Gulka

E/W: (1st in A, B and C) William Harrison and Mary Giza

4/28. N/S: (1st in A and B) Craig Holstad and Lorraine Wangsness

E/W: (1st in A and B) Judy Lamers and Patricia Dantzscher, (1st in C) Debbie Berry and Kathleen Gulka

E/W: (1st in A) Chuck Ewan and Walter Gammel, (1st in B) Judy Lamers and Patricia Dantzscher

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

4/13. 1st Paul Budrick and Newell Orr, 2nd Joe Sanchez and Joe Bibler, 3rd Donna and Dick Briner; Slam (two small): Paul Budrick and Newell Orr

4/20. 1st Irene Edmund and Bill Reisenbuchler, 2nd Joyce Rasmussen and Lydia Kolsch, 3rd Homer Brem and Pat Schindele; Slam (two small): Paul Budrick and Newell Orr

4/27. 1st Mary and Joe Sanchez, 2nd Karen Harnish and Sandy Hinrichs, 3rd Irene Edmund and Adriana Michaels; Slam (two small): Mary and Joe Sanchez

5/04. 1st Barbara Kaplan and Nancee Jacobson, 2nd Marian Carlisle and Marge Fischer, 3rd Marlys Long and Dena Brown; Slam (one small): Marlys Long and Dena Brown

5/11. 1st Paul Budrick and Newell Orr, 2nd Rosemary and Ken Shutts, 3rd Karen Harnish and Lori Scharbach; Slam: Jeannie Kitzman and Dot McKinney

Sun Lakes Country Club Tuesday 12:15 p.m. Social Bridge

4/14. 1st Joyce Robinson, 2nd Mary Ann Anner, 3rd Carla Reed; Slam: Irene Edmunds and Dorothy Thurman

4/21. 1st Joyce Rasmussen, 2nd Dottie McKinney, 3rd Sandy Hinriechs; Slam: Dottie Allison and Maurine Howell

4/28. 1st Lea Kaiping, 2nd Lydia Kalsch, 3rd Fred Schneider; Slam: Mary Ann Anner and Joyce Robinson

5/05. 1st Dena Brown, 2nd Dottie McKinney, 3rd Jeannie Kitzman

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

Mona Ribling

2/05. 1st Nadine Cordts, 2nd Cathryn Berneth, 3rd Judy Ligas; GS Hearts: Judy Ligas and Rosemary Shutts; Hostesses: Margaret Amos, Jean Womack and Karen Hess2/12.

2/12. 1st Cora Zuchowski, 2nd Joy Blagsvedt, 3rd Naomi Parkes; Hostesses: Jan Schroeder, Pat Chase and Linda Hess

2/19. 1st Lois Buttke, 2nd Phyllis Conrey, 3rd Karen Harnish; Hostesses: Kelly Holden, Marsha Moen and Sue Mullins

2/26. 1st Lynne Wegener, Cora Zuchowski and Bert Sisk; Hostesses: Louis Buttke, Alice Garner and Kelly Holden

3/05. 1st Karen Harnish, 2nd Kelly Holden, 3rd Margaret Preece; Hostesses: Mona Nolte, Bev Zierman and Bev Drake

3/12. 1st Kathryn Barreth, 2nd Dee Guthrie, 3rd Ruth Pederson; Hostesses: Alice Garner, Bev Zierman and Rhona Jean Becker

3/19. 1st Lynne Wegener, 2nd Linda Hess, 3rd Shirley Polk; Hostesses: Kelly Holden, Jan Schupback and Sue Mullins

3/26. 1st Karen Harnish, 2nd Pat Chase; Hostesses: Karen Harnish, Lynne Wegener and Zoe Robb

4/02. 1st Bev Zierman, 2nd Judy Ligas, 3rd Lynne Wegener; GS TNT: Alice Garner and Karen Harnish; Hostesses: Linda Hess, Pat Chase and Suzanne Swanson

4/09. 1st Karen Harnish, 2nd Pat Chase, 3rd Cora Zuchowski; Hostesses: Bev Drake, Rhona Jean Crocker and June Lagerson

4/16. 1st Norma Swanson, 2nd Kathy Taylor, 3rd Gloria Danker; Hostesses: Carla Reed, Kathryn Barreth and Lois Buttke

4/23. 1st June Heinz, 2nd Betty Smith, 3rd Gena Lea Johnson; Hostesses: Althea Cumming, Marj Rasmussen and Suzanne Swanson

4/30. 1st Gloria Danker, 2nd Ruth Pederson, 3rd Rosemary Shutts; Hostesses: Lynne Wegener, Margaret Preece and Kathryn Barreth

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

4/10. 1st Jean Womack, 2nd Jeannie Kitzman; Hostesses: Connie Morrissey and Jan Schroeder

4/17. 1st Karen Harnish, 2nd Dottie McKinney; Hostesses: Nancee Jacobson and Linda True

4/24. 1st Carolyn Ablott, 2nd Lois Hauge; Hostesses: Suzanne Swanson and Dottie McKinney

5/01. 1st Marge Fischer, 2nd Gloria Zinke; Hostesses: Marilyn Hartkopf and Carolyn Ablott

Fourth Friday Bridge

Barb Hazlett

Fourth Friday Bridge met on April 24 at Palo Verde Country Club. Winners were: 1st Adrienne Widirkis, 2nd Patti Kroeger, 3rd Marsha Moen; door prize was won by Bette Samuels.

Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

4/11. 1st Dennis and Shelley Spirlong, 2nd Peter and Gae Hall, 3rd Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg; Slam: Dennis and Shelley Spirlong

4/18. 1st Joyce Rasmussen and Marlys Long, 2nd Sandy Hinrichs and Dot Brady, 3rd Dick and Donna Briner; Slam: Sandy Hinrichs and Dot Brady

4/25. 1st Jeannie Kitzman and Dottie McKinney, 2nd Jeanette Newman and Kay Morrison, 3rd Ed and Doris Krenek; Slam: Jeannie Kitzman and Dottie McKinney

5/02. 1st Lori Scharbach and Karen Harnish, 2nd Dick and Donna Briner, 3rd Doris and Ed Krenek; Slam: Lori Scharbach and Karen Harnish