Bridge Results

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S Alma School Road).

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300, or Barbara Lubsen at 699-9649. Please try the e-mail first if you have access to a computer.

Congratulations to S.K Marrott and Roger Edwards with an outstanding 72.54 percent game!

5/02. N/S: (1st in A and B) Susan Shaver and Cynthia Bohland

E/W: (1st in A) Derek Mansfield and Joe Pospis, (1st in B) Bonnie Butler and Robert Binder

5/04. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B and C) Sydney Sides and William Stone

E/W: (1st in A) Allan Deserpa and Bob Borengasser, (1st in B and C) Judy Baur and Jack Baur

5/05. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B and C) Jim Randall and Diane Anderson

E/W: (1st in A) Lori Sunderland and Richard Gitter, (1st in B and C) Susan Barnett and Cynthia O Neil

5/07. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B*) Paul Kmetty and Helen Root-Daley, (1st in B* and C) Lindsay Cantoni and Darlene Griffith

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and Roger Edwards, (1st in B and C) James Nulty and Randi Nulty

5/09. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Richard Gitter, (1st in B) Kathleen Schmidt and Edwin Schmidt, (1st in C) Alan Behr and Colette Goldstein

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B and C) Tom Sheridan and Chuck Ewan

5/12. N/S (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Janet Rauscher and D. Larry Frink, (1st in C) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Eric Larson and Kathleen Larson

5/14. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Janet Daling, (1st in B and C) Evelyn Gore and Bonnie Butler

E/W: (1st in A) Derek Mansfield and Charles Quenneville, (1st in B and C) Karin Hansen and Roberta Marcus

5/16. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Anne Casey, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham, (1st in C) Rita Mills and Ronald Mills

E/W: (1st in A) David Rankin and Allan Deserpa, (1st in B) Eileen Utter and James Utter

5/18. N/S: (1st in A) Carol Gerlach and Anne Casey, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Vicki Aubrey and Rita Myrann

E/W: (1st in A) Richard Catero and Charles Quenneville, (1st in B) Barbara Lubsen and Lynn Przewlocki

5/19. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Derek Mansfield, (1st in B) Janet Rauscher and D. Larry Frink, (1st in C) Hope Castellanos and Evelyn Gore

E/W: (1st in A) Gordon Markham and Richard Catero, (1st in B) Eileen Utter and James Utter

5/21. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) James Nulty and Randi Nulty, (1st in C) Ralph Witmer and Carolyn A Witmer

E/W: (1st in A and B) William Stone and Margaret Tam, (1st in C) Rita Myrann and Vicki Aubrey

5/23. N/S: (1st in A) David Rankin and Allan Deserpa, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Lindsay Cantoni and Gee Gee Alexander

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and Richard Katz, (1st in B and C) Connie Reynolds and Nadine Sutter

5/25. N/S: (1st in A, B and C) Donna Hofer and Judy Lamers

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Jim Horton and William Stone

5/26. N/S: (1st in A) Marcia Aspinal and Carol Gerlach, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham, (1st in C) Donna Hofer and Anne Newman

E/W: (1st in A) Lori Sunderland and Richard Gitter, (1st in B) Kay Johnson and Clifford Hudson

5/28. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Cynthia O Neil and Kathy Ronquist. (1st in C) Jay Style and Margaret Horn

E/W: (1st in A) Ron Fischer and Richard Catero, (1st in B) Eileen Utter and James Utter

5/30. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Lindsay Cantoni and Gee Gee Alexander

E/W: (1st in A) Adele Verkamp and Richard Catero, (1st in B) Carol Gerlach and William Stone

* indicates a tie

Sun Lakes Duplicate Bridge Club-199’ers

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend; otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler, and for a partner for Open Games contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit check online at www.unit351.com, click the Clubs tab and click on Sun Lakes, and you will find many links for all information and results.

Monthly Hint: Claiming: You must state your line of play while holding your hand so everyone can see it. You do not just show your cards and say “claim.”

Top Restricted 99-199’er Game for April: May 19 Susan Stewart and Nadine Sutter 68.75.

5/05. N/S: (1st in A) Susan Stewart and Nadine Sutter, (1st in B) Jean Selley and Dorothy Brady, (1st in C) Rita Mills and Ronald Mills

E/W: (1st in A) Barbara Johnson and Karin Hansen, (1st in B) Pat Graham and Sharon Graham

E/W: (1st in A, B and C) Donna Smith and Jerry Smith

5/12. N/S: 1st in A) Joyce Ketchum and Barbara Castro, (1st in B and C) Rita Mills and Ronald Mills

E/W: (1st in A and B) Lindalee Jurgens and Louis Weiss, (1st in C) Dolores Guthrie and Marilyn Raebel

E/W: (1st in A) Patricia Potter and Tom Sheridan, (1st in B) Ginny Marr and Susan Cline

5/19. N/S: (1st in A) Susan Stewart and Nadine Sutter, (1st in B and C) Nick Klaver and Linda White

E/W: (1st in A) Brenda Wilfert and Sandy Crickette, (1st in B and C) Dolores Guthrie and Marilyn Raebel

E/W: (1st in A and B) Connie Reynolds and Jeanie Harstone, (1st in C) Lu Kinner and Amy Skinner

5/26. N/S: (1st in A) Lorraine Wangsness and Craig Holstad, (1st in B) Jay Style and Margaret Horn, (1st in C) Julia Collier and Frances Kliger

E/W: (1st in A and B) Louis Weiss and Lindalee Jurgens, (1st in C) Marilyn Raebel and Dolores Guthrie

5/28. N/S: (1st in A and B) Judy Lamers and Patricia Dantzscher

E/W: (1st in A, B and C) Victor Gao and Jenny Gao

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

5/18. 1st Donna and Dick Briner, 2nd Lee and Bob Probert, 3rd Karen Harnish and Lori Scharbach; Slam (small): Karen Harnish and Lori Scharbach

5/25. 1st Dee Guthrie and Bernie Ross, 2nd Doris and Ed Krenek, 3rd Lori Scharbach and Karen Harnish; Slam (two small): Dee Guthrie and Bernie Ross

6/01. 1st (tie) Dee Guthrie and Bernie Ross and Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Carole Edstrom and Ruth Hiner; Slam (small): Karen Harnish and Lori Scharbach

6/08. 1st Paul Budrick and Newell Orr, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Joe and Mary Sanchez; Slam (small): Dot McKinney and Joan Tener

Sun Lakes Country Club Tuesday Social Bridge

5/12. 1st John Young, 2nd Irene Edmunds, 3rd Jeannie Kitzman; Slam: John Young and Barbara Dewell

5/19. 1st Joyce Rasmussen, 2nd Sandy Hinrichs, 3rd Ben Ray

5/26. 1st Marlys Long, 2nd Doris Blinn, 3rd Maurine Howell

6/02. 1st Joyce Robinson, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Sandy Hinrichs; Slam: Joyce Robinson and Sandy Hinrichs

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

Joan Phelan

5/28. 1st Cathy Taylor, 2nd Connie Ziegler, 3rd Marge Rasmussen; Hostesses: Karen Sanchez, Gloria Danker, Alice Garner; Grand Slam: Margaret Preece and Alice Carlson

6/04. 1st Connie Ziegler, 2nd Cora Zuchowski, 3rd Cathy Taylor; Hostesses: Joan Koch, Suzanne Swanson and Betty Smith

6/11. 1st Naomi Parkes, 2nd Karen Sanchez, 3rd Marge Rasmussen; Hostesses: Rosemary Shutts and Nadine Cordts

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

5/08. 1st Marge Fischer, 2nd Marlys Long; Hostesses: Jeannie Kitzman and Carolyn Ablott

5/15. 1st Karen Harnish, 2nd Jeannie Kitzman; Hostesses: Betty Smith and Marge Fischer

5/22. 1st Fran Carissimo, 2nd Karen Harnish; Hostesses: Faith Johnson and Marlys Long

5/29. 1st Jeannie Kitzman, 2nd Barbara Dewell; Hostesses: Maurine Howell and Dolly Radke

Fourth Friday Bridge

Barbara B. Hazlett

The Fourth Friday Bridge group met on Friday, May 22 at the Palo Verde Country Club.

Winners were: 1st Kathy Taylor, 2nd June Heinz, 3rd Bette Samuels. The door prize was awarded to Suzanne Swanson. Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due on Wednesday, the week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

5/09. 1st Dee Guthrie and Bernie Ross, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Donna and Jerry Smith; Slam: Dee Guthrie and Bernie Ross

5/16. 1st Karen Harnish and Lori Scharbach, 2nd Barbara Kaplan and Newell Orr, 3rd Sandy Hinrichs and Irene Edmund; Slam: Fred Schneider and Joyce Robinson

5/23. 1wt Maurine and Bill Howell, 2nd Bernie Ross and Dee Guthrie, 3rd Dick and Donna Briner