Bridge Results

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m., and Saturday at 9:00 a.m. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. Please arrive at least 15 minutes prior to game time! Novice games on Saturday mornings resumed in November.

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300 or Barbara Lubsen at 699-9649. Please try the e-mail first if you have access to a computer. Note: Please remember to clean up your area when you are done with the game i.e. cups, napkins, score cards, etc. It is not the Director’s responsibility to do this. Thank you for your help in this matter.

The top game for October was with Karen Molleman and John Euler with a 69.17 percentage game. Way to go!

10/01. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Roger Edwards, (1st in B) Barbara Lubsen and Lynn Przewlocki, (1st in C) Susan Stewart and William Reisenbuchler

E/W: (1st in A) Bea Cannon and Larry Anfinson, (1st in B) Pat Weindorf and D. Larry Frink

10/03. N/S: (1st in A and B) Patricia Sohler and Sydney Sides

E/W: (1st in A, B and C) Anne Newman and Donna Hofer

10/05. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Frank Leonard, (1st in B and C) Maria Davis and Anne Newman

E/W: (1st in A) Paul Kmetty and Norma Gehrig, (1st in B) Kathleen Schmidt and Edwin Schmidt

10/06. N/S: (1st in A, B and C) Deborah Watson and Michelle Steiner

E/W: 1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham

10/08. N/S: (1st in A) Judith Euler and John Euler, (1st in B and C) Maria Davis and Anne Newman

E/W: (1st in A) James Lenertz and Richard Catero, (1st in B) Janet Rauscher and Rachelle Wilson

10/10. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Florence Thier and Kay Johnson, (1st in C) Gilbert Randall and James Gowan

E/W: (1st in A) Robert Binder and Myrna Baker, (1st in B) William Stone and Bettie Brakebill

10/12. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Myrna Baker, (1st in B) Philip Deleo and Bettie Brakebill, (1st in C) Susan Stewart and Margaret Tam

E/W: (1st in A) Larry Anfinson and Roger Edwards, (1st in B) Jan Mooers and Ellen Bond

10/13. N/S: (1st in A and B) Deborah Watson and Patricia Sohler

E/W: (1st in A) Allan Deserpa and Bob Borengasser, (1st in B) Susan Barnett and Cynthia O Neil

10/15. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Allan Deserpa, (1st in B) Deborah Watson and Judith Edinger, (1st in C) Lorraine Wangsness and Craig Holstad

E/W: (1st in A and B) Gordon Markham and Kathy Markham, (1st in C) Susan Stewart and Sandra Labute

10/17. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Florence Thier and Kay Johnson, (1st in C) Gilbert Randall and James Gowan

E/W: (1st in A) Adele Verkamp and Richard Catero, (1st in B) Michael Haaser and Dean Haaser

10/19. N/S: (1st in A, B and C) Cheri Zosel and Thomas Zosel

E/W: (1st in A) Eugene Condon and Maxine Poulton, (1st in B) Terrance Kilbreath and Dennis Hoffelt

10/20. N/S: (1st in A) Richard Gitter and Lori Sunderland, (1st in B) Eric Larson and Kathleen Larson, (1st in C) Donna Hofer and Anne Newman

E/W: (1st in A) Maxine Poulton and Eugene Condon, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham

10/22. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Markland Jones, (1st in B) James Nulty and Randi Nulty, (1st in C) Mary Giza and William Harrison

E/W: (1st in A) Paul Kmetty and Helen Root-Daley, (1st in B) Susan Shaver and Nancy Espy

10/24. N/S: (1st in A, B and C) Chuck Ewan and Tom Sheridan

E/W: (1st in A) Adele Verkamp and Richard Catero, (1st in B and C) Susan Stewart and Sandra Labute

10/26. N/S: (1st in A) Virginia Pedersen and Judith Euler, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Barry Noack and Helen Hughes

E/W: (1st in A) Derek Mansfield and Charles Quenneville, (1st in B) D. Larry Frink and Eric Larson

10/27. N/S: (1st in A) Robert Brower and Norma Gehrig, (1st in B) Janet Rauscher and D. Larry Frink, (1st in C) Cheri Zosel and Thomas Zosel

E/W: (1st in A and B) William Stone and William Reisenbuchler, (1st in C) Lindsay Cantoni and Ron Stanek

Sun Lakes Duplicate Bridge 199’ers

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required. NEWCOMERS ARE WELCOME! The 0-199er Intermediate Group plays every Tuesday afternoon at 1:30 p.m., and on Saturday mornings commencing in November at 9:00 a.m., and otherwise they play in the Open Games. All players are welcome to attend all Open Games. Everyone must check in no later than 15 minutes before the start of any game in order for Directors to seat you properly.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the partnership coordinators at [email protected] Bonnie Butler handles Novice or Intermediate Games and Eileen Utter and Barbara Lubsen handle Open Games as well as Novice or Intermediate Games. For information about our Sun Lakes Unit 351 check online at www.unit351.com, click the Clubs tab and click on Sun Lakes, and you will find many links for all information and results.

Monthly Hint: Review to the auction. You are entitled to a review any time during the auction when it is your turn to bid or to make an opening lead or after partner makes an opening lead and it is your turn to play.

Top Restricted 99-199’er Game for October: October 7 Nick Klaver and Linda White 66.58.

10/06. N/S: (1st in A and B) Mary Sutton and Richard Sutton

E/W: (1st in A) Brenda Wilfert and Sandy Crickette, (1st in B) Lindalee Jurgens and Louis Weiss

E/W: (1st in A) Chuck Ewan and Walter Gammel, (1st in B and C) Patricia Crowle and Susan Miller

10/13. N/S: (1st in A and B) Gretchen Caiazzo and Margaret Whittaker

E/W: (1st in A, B and C) Janet Beeks and Sharyn Baldacci

E/W: (1st in A) Ginny Marr and Patricia Dantzscher, (1st in B) Rita Mills and Ronald Mills

10/20. N/S: (1st in A) Susan Stewart and Nadine Sutter, (1st in B) Betty Santa and Harvey Lowe, (1st in C*) Nick Klaver and Linda White, (1st in C*) Jerry Abraham and Bernadine Abraham

E/W: (1st in A, B and C) Janet Beeks and Sharyn Baldacci

10/22. N/S: (1st in A, B and C) Lu Kinner and Amy Skinner

E/W: (1st in A, B and C) Jim Roberts and Wendy Gale

10/27. N/S: (1st in A) Doris Brown and Barbara Hewitt, (1st in B and C) Harvey Lowe and Jeanne Price

E/W: (1st in A) Judy Lamers and Patricia Dantzscher, (1st in B) Rita Myrann and Vicki Aubrey

E/W: (1st in A, B and C) Donna Wilson and Sally Jacobs

* indicates a tie

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

10/12. 1st Rosemary and Ken Shutts, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Dee Guthrie and Bernie Ross; Slam (small): Karen Harnish and Lori Scharbach

10/19. 1st Maurine and Bill Howell, 2nd Barbara Kaplan and Nancee Jacobson, 3rd Carol and Pete Kack; Slam (one small): Newel; Orr and Paul Budrick

10/26. 1st Ken and Rosemary Shutts, 2nd Karen Harnish and Peggy Vernon, 3rd Maurine and Bill Howell; Slam (one small): Ken and Rosemary Shutts

11/02. 1st Eleanor and Jim Hinerichsen, 2nd Dee Guthrie and Bernie Ross, 3rd Maurine and Bill Howell; Slam (small): Dee Guthrie and Bernie Ross

11/09. 1st Paul Budrick and Newell Orr, 2nd Rosemary and Ken Shutts, 3rd Midge Meisner and Joan Silver; Slam (one small): Rosemary and Ken Shutts

Sun Lakes Country Club

Tuesday Social Bridge

10/06. 1st Ben Ray, 2nd Marcy Parker, 3rd Joyce Robinson

10/13. 1st Joyce Rasmussen, 2nd Doris Blinn, 3rd Jeannie Kitzman; Slam: Irene Edmunds and Marlys Long

10/20. 1st Irene Edmunds, 2nd MaryAnn Anner, 3rd Dorothy Thurman; Slam: Jeannie Kitzman and Dottie McKinney

10/27. 1st Bill Howell, 2nd Sue Klein, 3rd John Young

11/03. 1st Ruth Hiner, 2nd Jeannie Kitzman, 3rd Irene Edmunds; Slam: Ruth Hiner and Maurine Howell

11/10. 1st Jeannie Kitzman, 2nd Irene Edmunds, 3rd John Young; Slam: Lea Kaiping and Doris Kreneck

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

Joan Phelan

10/15. 1st Lynne Wegener, 2nd Rosemary Shutts, 3rd Marsha Moen; Hostesses: Bert Sisk, Lois Jones and Marsha Moen

10/22. 1st Kelly Holden, 2nd Norma Swanson, 3rd Lynne Wegener; Hostesses: Karen Sanchez, Margaret Amos and Betty D. Smith

10/29. 1st Kathy Taylor, 2nd Kelly Holden and Karen Harnish; Hostesses: Naomi Parker, Jeannie Kitzman and Terri Major

11/05. 1st Kathy Taylor, 2nd Phyllis Conrey, 3rd Nadine Cordts; Hostesses: Margaret Amos, Joan Koch and Kathy Taylor

IronOak Ladies Friday Bridge

10/09. 1st Marion Haupt, 2nd Karen Harnish; Hostesses: June Heinz and Karen Michael

10/16. 1st Karen Sanchez, 2nd Marge Fisher; Hostesses: Fran Carissimo and Eileeen Goldenson

10/23. 1st Eileen Goldenson, 2nd Carolyn Arkins; Hostesses: Jeanne Kitzman and Lois Welker

10/30. 1st Peggy Knutz, 2nd Marilyn Hartkopf; Hostesses: Louis Hauge and Gloria Zinke

Fourth Friday Bridge

Barbara Hazlett, President

Fourth Friday Bridge met on October 23 at the Palo Verde Country Club.

Winners were: 1st Adrienne Widrikis, 2nd Marilyn Raebel, 3rd Loretta Mahoney; door prize was won by Lois Kirkpatrick.

Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday before day of play.

Saturday Couples Bridge

9/26. 1st Jeannie Kitzman and Dottie McKinney, 2nd Pat Schindele and Phil Hanson, 3rd Bernie Ross and Dee Guthrie; Slam: Jeannie Kitzman and Dottie McKinney

10/03. 1st Barbara Kaplan and Newell Orr, 2nd Dick and Donna Briner, 3rd Edna Cunningham and Lee Probert

10/10. 1st Barbara Kaplan and Newell Orr, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Maurine and Bill Howell; Slam: Barbara Kaplan and Newell Orr

10/17. 1st Newell Orr and Barbara Kaplan, 2nd Fred Schneider and Bill Reisenbuchler, 3rd Maurine and Bill Howell; Slam: (Tie) Nancy and Chuck Smith and Pat Schindele and Phil Hanson