Bridge Results – December 2014

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church. 23914 S. Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There are no more Saturday afternoon games. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. provided we have enough players. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300, Barbara Lubsen at 699-9649 or Bonnie Butler at 214-914-7942. Please try the e-mail first if you have access to a computer.

High game for the month went to Karen Molleman and John Euler with a 69.17 percent game. Congratulations.

10/02. N/S: (1st in A) Vernon Hoover and Linnea Tow, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham, (1st in C) Anne Newman and Maria Davis

E/W: (1st in A) Lori Sunderland and Markland Jones, (1st in B) Edwin Schmidt and Kathleen Schmidt

10/04. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Sydney Sides, (1st in B) Ken Nelson and Carol Gerlach, (1st in C) Nancy Seamster and Hope Castellanos

E/W: (1st in A) Edmund Klein Jr. and Charles Quenneville, (1st in B and C) Michelle Steiner and Roberta Marcus

10/06. N/S: (1st in A and B) Kathleen Larson and Kathy Markham

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and Charles Quenneville, (1st in B) Steve Wheeler and Janice Manning

10/07. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Edwin Schmidt and Kathleen Schmidt

E/W: (1st in A and B) Kathleen Larson and Dorothy Hanko, (1st in C) Lloyd Player and Shirley Player

10/09. N/S: (1st in A and B) Kathleen Schmidt and Edwin Schmidt

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Susan Shaver and Nancy Espy

10/11. N/S: (1st in A and B) Susan Shaver and Linda Brock

E/W: (1st in A) Myrna Baker and Vernon Hoover, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham

10/13. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Kathleen Larson and Kathy Markham, (1st in C) Janice Riley and Roberta Marcus

E/W: (1st in A) Gordon Markham and Richard Catero, (1st in B and C) Renee Tooke and Barbara Lubsen

10/14. N/S: (1st in A and B) Karin Molleman and Dorothy Hanko

E/W: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) James Utter and Eileen Utter

10/16. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) James Utter and Eileen Utter, (1st in C) Anne Newman and Maria Davis

E/W: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Derek Mansfield and William Stone

10/18. N/S: (1st in A) Bea Cannon and Roger Edwards, (1st in B and C) Ramesh Acharya and Harsha Acharya

E/W: (1st in A) Richard Gitter and Charles Quenneville, (1st in B) Derek Mansfield and William Stone

10/20. N/S: (1st in A and B) Kathleen Larson and Kathy Markham

E/W: (1st in A) Patricia Sohler and Robert Brower, (1st in B) Jim Clayton and James Kemps

10/21. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham, (1st in C) Sherrie Holliday and Roberta Marcus

E/W: (1st in A) Anne Casey and Myrna Baker, (1st in B) Ardith Nance and Jim Horton

10/23. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Virginia Pedersen and Jim Horton, (1st in C) Lorraine Wangsness and Craig Holstad

E/W: (1st in A and B) Dennis Hoffelt and William Stone, (1st in C) Mark Kaiser and Roger Clayton

10/25. N/S: (1st in A) Charlotte Katz and Richard Katz, (1st in B) Virginia Pedersen and Janis Holle, (1st in C) Chuck Ewan and Lily Poole

E/W: (1st in A) Karin Molleman and John Euler, (1st in B) Janet Boulanger and Virginia Cook

10/27. N/S: (1st in A) Bea Cannon and Maxine Poulton, (1st in B) Jack Baur and Judy Baur, (1st in C) Darlene Griffith and Rachelle Wilson

E/W: (1st in A) Vernon Hoover and Anne Casey, (1st in B) Jim Clayton and James Kemps

10/28. N/S: (1st in A and B) Edwin Schmidt and Kathleen Schmidt

E/W: (1st in A and B) Anne Casey and Myrna Baker, (1st in C) Eric Larson and Kathleen Larson

10/30. (1st Sec A Swiss Team)Janet Daling, Roger Edwards Sadu Marrott and Charles Quenneville, (1st Sec B Swiss Team) Alan Behr, Colette Goldstein, Janice Manning and Pat Sohler, (1st Sec C Swiss Team) Michele Steiner, Bettie Brakebill, Philip Deleo and William Stone, (1st Sec D Swiss Team) Margaret Whittaker, Gretchen Caiazzo, Sandy Crickette and Brenda Wilfert

Sun Lakes Duplicate Bridge Club Novice Group

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m.; partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend, otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler and for a partner for Open Games contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit check online at www.unit351.com under Sun Lakes DBC.

Monthly Hint: Put all of your items only in your right-hand corner as this area is restricted to the use of each player at the table.

Top Restricted 0-199’er Game for October: Nick Klaver and Linda White 10/07/14 with a 66.58 percent game.

10/07. N/S: (1st in A, B and C) Nick Klaver and Linda White

E/W: (1st in A) Sandy Crickette and Brenda Wilfert, (1st in B) Dianne Saints and Denise Lott

E/W: (1st in A) Chuck Ewan and Walter Gammel, (1st in B) Arlene Russo and Margaret Horn

10/14. N/S: (1st in A) Donna Hofer and Anne Newman, (1st in B) Gretchen Caiazzo and Margaret Whittaker, (1st in C) Cynthia Cantor and Margaret Horn

E/W: (1st in A, B and C) Don Murray and Mary Murphy

E/W: (1st in A and B) Arlene Russo and Margaret Horn, (1st in C) Carol Hannon and Susan Gibson

10/21. N/S: (1st in A) Joyce Ketchum and Barbara Castro, (1st in B and C) Nick Klauer and Linda White

E/W: (1st in A) Sandy Crickette and Dave Crickette, (1st in B and C) Marilyn Raebel and Dolores Guthrie

10/28. N/S: (1st in A) Bette Samuels and Sue Mullins, (1st in B) Lorraine Wangsness and Craig Holstad, (1st in C) Jay Style and Margaret Horn

E/W: (1st in A, B and C) Linda White and Nick Klauer

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

10/20. 1st Jeannie Kitzman and Marcie Parker, 2nd Bernie Ross and Jim Mildenberg

10/27. 1st Dan and Carol Rosler, 2nd Bernie Ross and Dee Guthrie, 3rd Lori Scharbach and Karen Harnish; Slam (small) Ken and Rosemary Shutts

11/03. 1st Barbara Kaplan and Gloria Danker, 2nd Eleanor and Jim Mildenberg, 3rd Lori Scharbach and Karen Harnish; Slam (three small) Barbara Kaplan and Gloria Danker

11/10. 1st Barbara Kaplan and Gloria Danker, 2nd (tie) Brenda Costa and Barbara Weinberg and Carol and Dan Rosler; Slam (small: Paul Budrick and Newell Orr

If you have any questions call Newell Orr at 883-0101 or Doris Krenek at 428-2255.

Sun Lakes Country Club Tuesday Social Bridge

10/14. 1st Nancy Smith, 2nd Jeannie Kitzman, 3rd (tie) Mary Ann Anner and Joyce Robinson

10/21. 1st Chuck Smith, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Bob Bloomquist; Slam: Marlys Long and Sue Klein

10/28. 1st Carol Rosler, 2nd Fred Schneider, 3rd Karen Hess; Slam: Sue Klein and Fred Schneider

11/04. 1st Jeannie Kitzman, 2nd Maxine Goro, 3rd Dena Brown; Slam: Jeannie Kitzman and Maxine Goro

11/11. 1st Nancy Smith, 2nd Irene Edmunds, 3rd Ben Ray; Slam: Irene Edmunds and Ben Ray

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

08/05. 1st Naomi Parkes, 2nd Gloria Danker, 3rd Judy Ligas; Hostesses: Bert Sisk, Rosemary Shutts and Althea Cumming

09/04. 1st Alice Garner, 2nd Rosemary Shutts, 3rd Karen Sanchez; Hostesses: Carole Edstrom, Bonnie Fauber and Karen Harnish

09/11. 1st Judy Ligas, 2nd Alice Garner, 3rd Kathy Taylor; Grand Slam: Carole Edstrom and Connie Ziegler; Hostesses: Jean Womack, Rosemary Shutts and Alice Carlson

09/18. 1st Marj Rasmussen, 2nd Jean Womack, 3rd Cora Zuchowski; Hostesses: Mona Ribling, Jeannie Kitzman and Marsha Moen

09/25. 1st Karen Harnish, 2nd Carole Edstrom, 3rd Margaret Amos; Hostesses: Karen Sanchez, Helen Yarnall and Joan Koch

Cottonwood Ladies Bridge

10/01. 1st Marsha Moen, 2nd Rosemary Shutts, 3rd Sydney Wood; Hostesses: Adrienne Widrikis, Margaret Amos and Alice Garner

10/09. 1st Kathy Taylor, 2nd Judy Ligas, 3rd Joan Koch; Hostesses: Jean Womack, Alice Carlson and Jeannie Kitzman

10/16. 1st Joan Koch, 2nd Kathy Taylor, 3rd Margaret Amos; Grand Slam: Gloria Danker and Betty Smith; Hostesses: Adrienne Widrikis, Mona Ribing and Marge Rasmussen

10/23. 1st Alice Garner, 2nd Margaret Preece, 3rd Pat Chase; Hostesses: Lynne Wegener, Lori Scharbach and Karen Sanchez

10/30. 1st Gloria Danker, 2nd Marilyn Raibel, 3rd Lori Scharbach; Hostesses: Margaret Amos, Margaret Preece and Joan Koch

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

10/10. 1st Karen Michael, 2nd Karen Harnish; Hostesses: Maurine Howell and Dolly Radke

10/17. 1st Ruth Hiner, 2nd Jan Schroeder; Hostesses: Linda Meylink and Barb Moul

10/24. 1st Lori Scharbach, 2nd Kay Kaiser; Hostesses: Shirley Bronder and Karen Michael

10/31. 1st Lori Scharbach, 2nd Jeannie Kitzman; Hostesses: Gloria Zinke and Marion Haupt

Fourth Friday Bridge

Gloria Danker

The Fourth Friday Bridge met on October 24 at the Palo Verde Country Club. Winners were: 1st Jeannie Kitzman, 2nd Barb Asdell, 3rd Jean Womack. Gloria Danker won the door prize.

Please call Betty Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

10/04. 1st Dee Guthrie and Bernie Ross, 2nd Newell Orr and Paul Budrick, 3rd Maurine Howell and Evy Salisbury; Slam: Dee Guthrie and Bernie Ross

10/11. 1st Newell Orr and Homer Brem, 2nd Bernie Ross and Dee Guthrie, 3rd Sandy Hinrichs and Irene Edmund; Slam: Sandy Hinrichs and Irene Edmund

10/18. 1st Bernie Ross and Dee Guthrie, 2nd Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg, 3rd Dick and Donna Briner; Slam: Dee Guthrie and Bernie Ross

10/25. 1st Evy Salisbury and Maurine Howell, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Pat Schindele and Phil Hanson; Slam: Dee Guthrie and Bernie Ross