Bridge Results – January 2015

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

11/17. 1st Doris and Ed Krenek, 2nd Donna and Dick Briner, 3rd Nancy and Chuck Smith; Slam (one small): Paul Budrick and Newell Orr

11/24. 1st Joyce Rasmussen and Lydia Kolsch, 2nd Brenda Costa and Jeannie Kitzman, 3rd Sandy Hinerichsen and Irene Edmunds; Slam (small): Carol and Dan Rosler

12/01. 1st Rosemary and Ken Shutts, 2nd Homer Brem and Pat Schindele, 3rd Nancy and Chuck Smith; Slam (three small): Rosemary and Ken Shutts

12/08. 1st Paul Budrick and Newell Orr, 2nd Dot Brady and Joan Tener, 3rd Pat Schindele and Homer Brem; Slam: Barbara Kaplan and Gloria Danker

Sun Lakes Country Club Tuesday Social Bridge

11/18. 1st Mary Ann Anner, 2nd Chuck Smith, 3rd John Overbo; Slam: Mary Ann Anner and Jeannie Kitzman

11/25. 1st Ben Ray, 2nd Jeannie Kitzman, 3rd Joan Hearges

12/02. 1st Marcy Parker, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Fred Schneider; Slam: Marcy Parker and Marlys Long

12/09. 1st Norm Reimer, 2nd Nancy Smith, 3rd Chuck Smith

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

Mona Ribling

11/O6. 1st Jean Womack, 2nd Lori Scharbach, 3rd Judy Ligas; Hostesses: Dee Guthrie, Nan Hare and Daphne Hustad

11/13. Partners Day – 1st Alice Garner and Kelly Holden, 2nd Jody Heiman and Gena Lea Johnson, 3rd Jeannie Kitsman and Adrienne Widrikis; Grand Slam: 7 NT: Jodi Heiman and Gena Lea Johnson; Hostesses Lynne Wegener, Phyllis Conrey and Althea Cumming

11/20. 1st Karen Harnish, 2nd Alice Garner, 3rd June Heinz; Grand Slam: 7 hearts: Jan Kemp and June Heinz; Hostesses: Kathy Taylor, Norma Swanson and Gena Lea Johnson

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

11/07. 1st June Heinz, 2nd Jeannie Kitzman; Hostesses: Jan Schroeder and Barbara Kaplan

11/14. 1st Patty Kennedy, 2nd Barbara Moul; Hostesses: Linda Meylink and Marge Fischer

11/21. 1st Ruth Hiner, 2nd Dot Brady; Hostesses: Lea Kaiping and Barbara Dewell

11/28. 1st Ruth Hiner, 2nd Karen Harnish; Hostesses: Peggy Kuntz and Jeanne Huch

12/05. 1st Dot Brady, 2nd Marion Haupt; Hostesses: Marilyn Hartkopf and Jan Schroeder

Fourth Friday Bridge

The Fourth Friday Bridge met on November 28, 2014 at Palo Verde Country Club.

Winners were: 1st Kelly Holden, 2nd Millie Hague, 3rd Margaret Preece. Marsha Moen won the door prize.

Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

11/08. 1st Barbara Kaplan and Newell Orr, 2nd Maurine Howell and Evy Salisbury, 3rd Carol and Dan Rosler; Slam: Dan and Carol Rosler

11/15. 1st Lori Scharbach and Karen Harnish, 2nd Jeanette Newman and Kay Morrison, 3rd Dennis and Shelley Spirlong; Slam: Lori Scharbach and Karen Harnish

11/22. 1st Donna and Jerry Smith, 2nd Audrey Cates and Dot Brady, 3rd Eleanor Gold and Lydia Kolsch; Slam: Barbara Kaplan and Newell Orr

12/06. 1st Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg, 2nd Eleanor Gold and Lydia Kolsch, 3rd Edna Cunningham and Lee Probert; Slam: Barbara Kaplan and Newell Orr

Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There are no more Saturday afternoon games. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. provided we have enough players. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300; Barbara Lubsen at 699-9649 or Bonnie Butler at 214-914-7942. Please try the email first if you have access to a computer.

Congratulations to Paul Kmetty and Helen Root-Daley who had a 71.25 percent game this month.

11/01. N/S: (1st in A) Myrna Baker and Anne Casey, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Pauline Boyd and Rick Boyd

E/W: (1st in A) David Rankin and Allan Deserpa, (1st in B and C) Barry Noack and Ginny Troin

11/03. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Janet Daling, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Michelle Steiner and Philip Deleo

E/W: (1st in A and B) Judith Edinger and Chuck Irwin, (1st in C) Howard Maves and Bonnie Butler

11/04. N/S: (1st in A and B) Philip Deleo and Bettie Brakebill

E/W: (1st in A and B) Diane Anderson and Virginia Pedersen, (1st in C) Susan Barnett and Cynthia O Neil

11/10. N/S: (1st in A) Bea Cannon and Maxine Poulton, (1st in B) Sydney Sides and William Stone, (1st in C) Terrance Kilbreath and Michael Hedreen

E/W: (1st in A) Paul Glick and Paul Kmetty, (1st in B) Jim Randall and Michael Morrice

11/11. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Sydney Sides, (1st in B) Philip Deleo and Bettie Brakebill, (1st in C) Michelle Steiner and Deborah Watson

E/W: (1st in A and B) Eileen Utter and Patricia Sohler, (1st in C) Roseanne Rinderknecht and Sharon Graham

11/13. N/S: (1st in A) Eugene Condon and Maxine Poulton, (1st in B) Laine Byrnes and Virginia Pedersen, (1st in C) Anne Newman and Maria Davis

E/W: (1st in A) Paul Kmetty and Helen Root-Daley, (1st in B) Susan Shaver and Nancy Espy

11/15. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Laine Byrnes and Lee Schwartz, (1st in C) Michelle Steiner and William Stone

E/W: (1st in A) Richard Gitter and Charles Quenneville, (1st in B) Derek Mansfield and Andi Parham

11/17. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Sydney Sides and Dorothy Hanko, (1st in C) Cheri Zosel and Thomas Zosel

E/W: (1st in A) Bob Borengasser and Vernon Hoover, (1st in B) Jim Randall and Janice Manning

11/18. N/S: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Virginia Pedersen and William Stone, (1st in C) Michelle Steiner and Roberta Marcus

E/W: (1st in A) Bob Borengasser and Allan Deserpa, (1st in B) Susan Barnett and Cynthia O Neil

11/20. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B and C) Rick Boyd and Pauline Boyd

E/W: (1st in A) Eugene Condon and Maxine Poulton, (1st in B) Jim Randall and Janis Holle

11/22. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B and C) Derek Mansfield and William Stone

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Sue Robinson and Barry Siegwart

11/24. N/S: (1st in A) Carol Gerlach and John Euler, (1st in B) Laine Byrnes and Jeannine Barnes, (1st in C) Fred Smith and Linda Smith

E/W: (1st in A) Eugene Condon and Charles Quenneville, (1st in B) Judith Edinger and Chuck Irwin

11/25. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B and C) Michelle Steiner and Deborah Watson

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Carol Gerlach and William Stone

Novice Bridge

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; she can be reached at 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend; otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler and for a partner for Open Games contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit, check online at www.unit351.com under Sun Lakes DBC.

Monthly Hint: Always use a respectful tone with partner and opponents, and avoid any action that may cause annoyance or embarrassment to a player or might interfere with the enjoyment of the game. Gratuitous analysis and comments, smug comments and disruptive comments are not tolerated and are grounds for zero tolerance discipline.

Top Restricted 9-199’er Game for November: November 12 Connie Reynolds and Christine Nelem 65.86.

11/03. E/W: (1st in A) Ralph Witmer and Carolyn A Witmer, (1st in B and C) Ramesh Acharya and Harsha Acharya

11/04. N/S: (1st in A and B) Lorraine Wangsness and Craig Holstad

E/W: (1st in A, B and C) Lindalee Jurgens and Louis Weiss

11/11. N/S: (1st in A) Donna Hofer and Anne Newman, (1st in B) Jean Shelley and Dorothy Brady, (1st in C) Margaret Horn and Dianne Saints

E/W: (1st in A) Vivian Nicholas and Reginald Livingston, (1st in B and C) Ted Leibole and Linda Leibole

11/13. N/S: (1st in A and B) Edie Leo and Susan Welker

E/W: (1st in A and B) Connie Reynolds and Christine Nelem, (1st in C) Betty Robbins and Inez Schwegler

11/15. N/S: (1st in A, B and C) Connie Reynolds and Patricia Dantzscher

E/W: (1st in A, B and C) Linda Smith and Fred Smith

11/18. N/S: (1st in A*) Ralph Witmer and Carolyn A Witmer, (1st in A*, B and C) Cheryl Almond and Connie Reynolds

E/W: (1st in A, B and C) Louis Weiss and Lindalee Jurgens

11/20. N/S: (1st in A and B) Edie Leo and Susan Welker

E/W: (1st in A) Helen Hughes and Ginny Marr, (1st in B and C) Jerry Horner and Dottie Horner

11/22. N/S: (1st in A, B and C) Connie Reynolds and Cheryl Almond

E/W: (1st in A, B and C) Linda Smith and Fred Smith

1125. N/S: (1st in A*) Susan Stewart and Sandra Labute, (1st in A* and B) Gretchen Caiazzo and Margaret Whittaker

E/W: (1st in A) Marlene Sumi and Valerie Wilson, (1st in B and C) Russell DiFrancisca and Heather Merkin

* indicates a tie