Bridge Results – March 2015

The Roadrunner Bridge Tournament planning committee pictured left to right: Eileen Utter, Eileen Friend, Jim Horton, Chairperson Kitty Larson, Bonnie Butler, Lindsay Cantoni and Sherri Holliday.

The Roadrunner Bridge Tournament planning committee pictured left to right: Eileen Utter, Eileen Friend, Jim Horton, Chairperson Kitty Larson, Bonnie Butler, Lindsay Cantoni and Sherri Holliday.

Mesa Roadrunner 2015

The 2015 Roadrunner Bridge Tournament planning committee met January 30 at the home of Tournament Chairperson Kitty Larson.

The ever popular annual Roadrunner Senior Regional Bridge Tournament will be held April 6 through April 12 at the Convention Center in Mesa, Arizona. Plans include 10 sessions of Gold Rush Pairs bracketed at 0-300 and 300-750. This outstanding bridge tournament is a bridge player’s delight every year and routinely brings players from many states and Canada to play bridge and enjoy Arizona’s incredible spring weather.

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There are no more Saturday afternoon games. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. provided we have enough players. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300; Barbara Lubsen at 699-9649; or Bonnie Butler at 214-914-7942. Please try the e-mail first if you have access to a computer.

The top games for January, 2015 are as follows: Steve Mansfield and Janet Daling with a 71.94 percent game and Jim Callison and Dennis Hoffelt with a 71.02 percent game. Congratulations to all the winners.

1/03. N/S: (1st in A and B) William Stone and Bettie Brakebill

E/W: (1st in A) Doris Hausmann and Robert Binder, (1st in B) Derek Mansfield and Andi Parham

1/06. N/S: (1st in A and B) Patricia Sohler and Sudhakar Divakaruni

E/W: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Kay Johnson and Clifford Hudson

1/08. N/S: (1st in A) Myrna Baker and Anne Casey, (1st in B) Jim Horton and David Dilkes. (1st in C) Paul Vaccaro and Philip Deleo

E/W: (1st in A) Norma Gehrig and Bob Borengasser, (1st in B) Jim Callison and Dennis Hoffelt

1/10. N/S: (1st in A) Patricia Sohler and Robert Brower, (1st in B) Janice Manning and Loretta Chadderdon, (1st in C) Lindsay Cantoni and Pat Graham

E/W: (1st in A and B) Derek Mansfield and William Stone, (1st in C) Robert Glantz and Kay Glantz

1/12. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Marci Meyer and Sharon Calkins

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Kathleen Larson and Kathy Markham

1/13. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Bea Cannon, (1st in B) Freda Mills and Lee Schwartz, (1st in C) Lindsay Cantoni and Nancy Seamster

E/W: (1st in A) Bob Borengasser and Allan Deserpa, (1st in B) Ronald Mundt and Judy Mundt

1/15. N/S: (1st in A) Lilian Yee and Sik Tong Yee, (1st in B) Loretta Chadderdon and Janet Boulanger, (1st in C) Pat Graham and Eleanor Byrd

E/W: (1st in A and B) Cynthia Bohland and Ardith Nance, (1st in C) Ilene Furr and Mary Edmundson

1/17. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Susan Anderson and Maurice Evans, (1st in C) Chuck Ewan and Tom Sheridan

E/W: (1st in A) David Rankin and Allan Deserpa, (1st in B) Cynthia Bohland and Susan Shaver

1/19. N/S: (1st in A) Paul Kmetty and Sadu Marrott, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Michelle Steiner and Philip Deleo

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) William Reisenbuchler and Doug Feisler

1/20. N/S: (1st in A) Bob Borengasser and Allan Deserpa, (1st in B) Cynthia Bohland and Derek Mansfield, (1st in C) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A and B) Jim Callison and Dennis Hoffelt, (1st in C) Roseanne Rinderknecht and Jan Carr

1/22. N/S: (1st in A and B) Florence Thier and Priscilla Kelly

E/W: (1st in A) Norma Gehrig and Bob Borengasser, (1st in B) Derek Mansfield and Charles Quenneville

1/24. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Sydney Sides, (1st in B) Kathleen Schmidt and Edwin Schmidt, (1st in C) Michelle Steiner and Roberta Marcus

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Maury Mertens and Elizabeth Kirkpatrick

1/26. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Judith Edinger and Chuck Irwin, (1st in C) Tim Bennington and Mary Bennington

E/W: (1st in A and B) Kathleen Larson and Kathy Markham, (1st in C) C Renee Tooke and Barbara Lubsen

1/27. N/S: (1st in A and B) Carol Gerlach and Doug Feisler

E/W: (1st in A) Sharon Pobloske and Robert Jackson, (1st in B) Edwin Schmidt and Kathleen Schmidt

1/31. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Sydney Sides, (1st in B) Derek Mansfield and Andi Parham, (1st in C) Hope Castellanos and Rachelle Wilson

E/W: (1st in A) Joe Pospis and Dennis Hoffelt, (1st in B) Janis Holle and Laine Byrnes

Sun Lakes 199’er Duplicate

Bridge Club

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend, and otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler and for a partner for Open Games contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit, check online at www.unit351.com under Sun Lakes DBC.

Monthly Hint: Always gaze down at your cards and the table during the bidding and play on defense. Do not look at your partner’s face as it is unethical to give or pick up nonverbal cues from partner.

Top Restricted 99-199’er Game for January: January 27 Maria Davis and Margaret Tam 68.54.

1/06. N/S: (1st in A, B and C) Cathy Tomlinson and Bob Bundy

E/W: (1st in A) Sharyn Baldacci and James Gowan, (1st in B and C) Mary Sutton and Richard Sutton

1/08. N/S: (1st in A) Judy Lamers and Betsy Lair, (1st in B) Edie Leo and Susan Welker, (1st in C) Cathy Davis and Kathleen Garrett

E/W: (1st in A) Keith Welker and Karin Hansen, (1st in B and C) Inez Schwegler and Betty Robbins

1/10. NS: (1st in A*) Doris Brown and Lily Poole

EW: (1st in A* and B) Gretchen Caiazzo and Margaret Whittaker

1/13. N/S: (1st in A) Joyce Ketchum and Barbara Castro, (1st in B) Judy Lamers and Patricia Dantzscher, (1st in C) Jerry Abraham and Bernadine Abraham

E/W: (1st in A and B) Tim Bennington and Mary Bennington, (1st in C) Linda L. McAdoo and David Mc Adoo

1/15. N/S: (1st in A, B and C) Lu Kinner and Amy Skinner

E/W: (1st in A) Patricia Dantzscher and Judy Lamers, (1st in B and C) Inez Schwegler and Betsy Lair

1/20. N/S: (1st in A and B) Lorraine Wangsness and Craig Holstad

E/W: (1st in A) Doris Brown and Barbara Hewitt, (1st in B and C) Josephine Anemaet and Joy Schertz

1/22. N/S: (1st in A, B and C) Jerry Smith and Donna Smith

E/W: (1st in A and B and C) Margaret Dockter and Marge Blaring

1/24. N/S: (1st in A) Roger Rinderknecht and Marci Meyer, (1st in B) Chuck Ewan and Tom Sheridan, (1st in C) Cheryl Almond and Charles Jewart

E/W: (1st in A) Lily Poole and Doris Brown, (1st in B) Diane Tenney and Patricia Dantzscher

1/27. N/S: (1st in A) Jay Style and Barry Noack, (1st in B) Lorraine Wangsness and Craig Holstad, (1st in C) Mary Sutton and Richard Sutton

E/W: (1st in A) Maria Davis and Margaret Tam, (1st in B) Karin Hansen and Keith Welker

1/29. N/S: (1st in A and B) Edie Leo and Susan Welker

E/W: (1st in A, B and C) Kathy David and Sheila Donatelle

1/31. N/S: (1st in A) Barry Noack and Bill Rusby, (1st in B and C) Chuck Ewan and Tom Sheridan

E/W: (1st in A and B) Susan Stewart and William Reisenbuchler, (1st in C) Pat Carter and Sandy Irwin

* indicates a tie

Oakwood Afternoon Social

Partnership Bridge

1/19. 1st Rosemary and Ken Shutts, 2nd Barbara Kaplan and Joan Tener, 3rd Nancee Jacobson and Marlys Long; Slam (small) Barbara Kaplan and Joan Tener

1/26. 1st Irene Edmund and Dorothy Thurman, 2nd Jeanette Newman and Kay Morrison, 3rd Rosemary and Ken Shutts; Slam (small) Barbara Kaplan and Dee Guthrie

2/02. 1st Joyce Rasmussen and Lydia Kolsch, 2nd Irene Edmund and Dorothy Thurman, 3rd Barbara Kaplan and Sue Cherrier; Slam: (two small) Joyce Rasmussen and Lydia Kolsch

2/09. 1st Jim Gibson and Pat Schindele, 2nd Nancee Jacobson and Marlys Long, 3rd Irene Edmund and Dorothy Thurman; Slam (small) Nancee Jacobson and Marlys Long

Sun Lakes Country Club

Tuesday Social Bridge

1/13. 1st Marlene Snow, 2nd Maurine Howell, 3rd Joe harrier; Slam: Zelma Rote and Joan Hearges

1/20. 1st March Parker, 2nd Lea Kaiping, 3rd Nancy Smith; Slam: Marcy Parker and Joan Hearges

1/27. 1st Chuck Smith, 2nd Marge Welde, 3rd Marlys Long; Slam: Dan Rosler and Marlys Long

2/03. 1st Chuck Smith, 2nd Nancy Smith, 3rd Marlys Long; Slam: Marlys Long and Jeannie Kitzman

2/10. 1st Joyce Robinson, 2nd Marlys Long, 3rd Mary Ann Anner; Slam: Joyce Robinson and Mary Ann Anner

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

Mona Ribling

1/08. 1st Pat Chase, 2nd Karen Harnish, 3rd Nan Hare; Hostesses: Helen Yarnall, Lori Scharbach and Sue Mullins

1/25. 1st Cora Zuchawski, 2nd Alice Garner, 3rd Rosemary Shutts; Hostesses: Carolyn Woolf, Jan Schupback and Daphne Hustad

1/22. 1st Margaret Rasmussen, 2nd Margaret Preece, 3rd Karen Harnish; Hostesses: Margaret Preece, Karen Sanchez and Karen Hess

1/29. 1st Norma Swanson, 2nd Nadine Cordts, 3rd Rhona Jean Crocker; Hostesses: June Heinz, Barb Hazelett and Jan Schroeder

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

1/09. 1st Lori Scharbach, 2nd Karen Sanchez; Hostesses: Lois Hauge and Doris Krenek

1/16. 1st Lea Kaiping, 2nd Jean Womack; Hostesses: Doris Krenek and Dot Brady

1/23. 1st Suzanne Swanson, 2nd Gloria Zinke; Hostesses: Henny Huss and Connie Ziegler

1/30. 1st Karen Sanchez, 2nd Barbara Moul; Hostesses: Dottie McKinney and Gloria Zinke

Fourth Friday Bridge

The Fourth Friday Bridge met on January 23 at the Palo Verde Country Club.

Winners were: 1st Lois Kirkpatrick, 2nd Bert Sisk, 3rd Gloria Danker. Helen Yarnell won the door prize. Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club

Saturday Couples Bridge

1/10. 1st Nancy and Chuck Smith, 2nd Pat Schindle and Phil Hanson, 3rd Doris and Ed Krenek; Slam: Chuck and Nancy Smith

1/17. 1st Pat Schindle and Phil Hanson, 2nd Edna Cunningham and Lee, 3rd Karen Harnish and Lori Scharbach; Slam: Nancy and Chuck Smith

1/24. 1st Doris and Ed Krenek, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Nancy and Chuck Smith; Slam: Nancy and Chuck Smith

1/31. 1st Bernie Ross and Dee Guthrie, 2nd Jeanette Newman and Kay Morrison, 3rd Dan and Carol Rosler; Slam: Karen Harnish and Lori Scharbach