Bridge Results

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There are no more Saturday afternoon games. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300, Barbara Lubsen at 699-9649 or Bonnie Butler at 214-914-7942. Please try the e-mail first if you have access to a computer.

Congratulations to Gordon and Kathy Markham for a 70.63 percent game in June.

06/02. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Norma Gehrig, (1st in B) James Nulty and Randi Nulty, (1st in C) Deborah Watson and Judith Edinger

E/W: (1st in A) Edmund Klein Jr. and Richard Catero, (1st in B) Gordon Markham and Kathleen Larson

06/03. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Walter Chambers and W Lydia Kolsch, (1st in C) Michelle Steiner and Bettie Brakebill

E/W: (1st in A and B) Gordon Markham and Kathy Markham, (1st in C) Janice Manning and Cynthia O Neil

06/05. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Sydney Sides and Bettie Brakebill, (1st in C) Derek Mansfield and Craig Holstad

E/W: (1st in A) Paul Kmetty and Helen Root-Daley, (1st in B and C) Dale L. Frink and Kathleen Larson

06/07. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Florence Thier and Kay Johnson, (1st in C) Lindsay Cantoni and Gee Gee Alexander

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham

06/09. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Norma Gehrig, (1st in B and C) Ellen Bond and Jan Mooers

E/W: (1st in A) Roger Edwards and Sadu Marrott, (1st in B) C Renee Tooke and Janice Manning

06/10. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Dorothy Hanko, (1st in B) Walter Chambers and W Lydia Kolsch, (1st in C) Darlene Griffith and Lindsay Cantoni

E/W: (1st in A) Adele Verkamp and Jerry Gaer, (1st in B) Kathleen Schmidt and Edwin Schmidt

0612. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Steve Wheeler and Lee Schwartz, (1st in C) Bonnie Butler and Evelyn Gore

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Derek Mansfield and Charles Quenneville

06/14. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Geraldine Lecky and Robert Binder, (1st in C) Nancy Seamster and Hope Castellanos

E/W: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Susan Shaver and Derek Mansfield

06/16. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Roman Martin and Nancy Espy, (1st in C) Ellen Bond and Jan Mooers

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Pat Weindorf and Lynn Przewlocki

06/17. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Geraldine Lecky and Robert Binder, (1st in C) Evelyn Gore and Hope Castellanos

E/W: (1st in A) Bob Borengasser and Roger Edwards, (1st in B) Ardith Nance and Sue Robinson

06/19. N/S: (1st in A) Carol Gerlach and Joanne Rankin, (1st in B and C) Ellen Bond and Jan Mooers

E/W: (1st in A) Paul Kmetty and Helen Root-Daley, (1st in B and C) Donna Hofer and Geraldine Lecky

06/21. N/S: (1st in A) Allan Deserpa and David Rankin, (1st in B) Florence Thier and Kay Johnson, (1st in C) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham

06/23. N/S: (1st in A and B) Pennie Vales and William Stone

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Gordon Markham and Anne Casey

06/24. N/S: (1st in A and B) Cynthia O Neil and Susan Barnett

E/W: (1st in A and B) Derek Mansfield and John Euler, (1st in C) Janice Riley and Roberta Marcus

06/26. N/S: (1st in A) Richard Catero and Allan Deserpa, (1st in B*) Pennie Vales and Janice Manning, (1st in B*) Florence Thier and Priscilla Kelly, (1st in C) Deborah Watson and Michelle Steiner

E/W: (1st in A and B) Susan Shaver and Nancy Espy, (1st in C) Gloria Schrote and Barbara Hewitt

06/28. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Pennie Vales and Cynthia O Neil, (1st in C) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A) Bea Cannon and Roger Edwards, (1st in B) Gordon Markham and Kathy Markham

* indicates a tie

Novice Bridge

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; she can be reached at 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road, unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m.; partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend, and otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner, contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler; for a partner for Open Games, contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit, check online at www.unit351.com under Sun Lakes DBC.

Monthly Hint: Be courteous to your partner and to your opponents. To ask for the Director put up your hand and say, “Director please.” The Dummy may not call the Director or explain the problem.

Top Restricted 0-199’er Game for June 6/10 Doris Brown and Barbara Hewitt 70.60.

06/03. N/S: (1st in A and B) Kay Bierley and Patricia Potter

E/W: (1st in A) Howard Maves and Sandy Jennings, (1st in B) Tom Sheridan and Chuck Ewan

E/W: (1st in A) Ginny Marr and Helen Hughes, (1st in B and C) Eleanor Gold and Alan Wilkie

06/10. N/S: (1st in A and B) Susan Stewart and Nadine Sutter

E/W: (1st in A) Doris Brown and Barbara Hewitt, (1st in B and C) Tom Sheridan and Chuck Ewan

06/12. N/S: (1st in A) Ginny Marr and Helen Hughes, (1st in B and C) Lu Kinner and Amy Skinner

E/W: (1st in A and B) Mark Kaiser and Roger Clayton, (1st in C) Jody Murphy and Shirley Player

06/17. N/S: (1st in A and B) Patricia Potter and Kay Bierley

E/W: (1st in A, B and C) Connie Reynolds and Cheryl Almond, (1st in A and B) Margaret Horn and Shirley Player, (1st in C) Lu Kinner and Amy Skinner

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

06/16. 1st Joyce Rasmussen and Bill Moy, 2nd Mary and Joe Sanchez, 3rd Lori Scharbach and Karen Harnish

06/23. 1st Karen Harnish and Lori Scharbach, 2nd Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg, 3rd Rosemary and Ken Shutts; Slam (two small): Newell Orr and Joe Bibler

06/30. 1st Karen Harnish and Shirley Bronder, 2nd Newell Orr and Paul Budrick, 3rd Dee Siehl and June Heinz; Slam (small): Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg

07/07. 1st Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg, 2nd Paul Budrick and Newell Orr, 3rd Bernie Ross and Joe Bibler; Slam (three small): Paul Budrick and Newell Orr

If you have any questions call Newell Orr at 883-0101 or Doris Krenek at 428-2255.

Sun Lakes Country Club Tuesday Social Bridge

06/17. 1st Bill Moy, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Dena Brown; Slam: Bill Moy and Joyce Rasmussen

06/24. 1st Joyce Rasmussen, 2nd Jean Tolar, 3rd Mary Ann Anner; Slam: Maurine Howell and Doris Blinn

07/01. 1st Dee Siehl, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Donna Gombold

07/08. 1st Jeannie Kitzman, 2nd Mary Ann Anner, 3rd Joyce Rasmussen; Slam: Jeannie Kitzman and Dee Siehl

Cottonwood Ladies Thursday Bridge

Norma Swanson

Recent winners for Cottonwood Ladies Thursday Bridge are as follows

06/05. 1st Cora Zuchowski, 2nd Terry Major, 3rd June Heinz; Hostesses were Margaret Preese, Barb Hazlett and Karen Sanchez

06/12. 1st Dee Siehl, 2nd Karen Harnish, 3rd Cora Zuchowski; Hostesses were Karen Harnish, June Heinz and Lois Jones

06/19th. 1st Joan Phalen, 2nd Rosemary Shutts, 3rd Kathy Taylor; Hostesses were Naomi Parkes, Mary Tomlin and Daphne Hustad

06/26. 1st Dee Guthrie, 2nd Adrienne Widrikis, 3rd Karen Harnish; Hostesses were Mary Tomlin, Gena Lea Johnson and Gloria Danker

The Cottonwood Ladies Bridge Association, as always, welcomes any woman, owner or renter, who lives in Sun Lakes. To make a reservation for Thursday, please call Alice Garner at 895-9074 or Terry Major at 861-3828 by noon on Tuesday prior to Thursday play. A cancellation by Tuesday noon prior to Thursday play will be appreciated.

To report a member’s illness call Joan Koch at 895-2938.

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

06/13. 1st Ruth Hiner, 2nd Karen Sanchez; Hostesses: Dolly Radke and Maxine Goro

06/20. 1st Maurine Howell, 2nd Marcia Craze; Hostesses: Carolyn Arkins and Sue Wagner

06/27. 1st Nancee Jacobson, 2nd Linda True; Hostesses: Carole Edstrom and Maurine Howell

07/04. 1st June Heinz, 2nd Nancee Jacobson; Hostesses: Marge Fisher and Dee Guthrie

Fourth Friday Bridge

The Fourth Friday Bridge met on June 27, 2014 at the Palo Verde Country Club. Winners were 1st Naomi Parkes, 2nd Sharon Scheer, 3rd Karen Sanchez. Helen Yarnell won the door prize.

Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

06/14. 1st Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg, 2nd Lori Scharbach and Karen Harnish, 3rd Barbara Kaplan and Newell Orr; Slam: Jeanette Newman and Cynthia Cantor

06/21. 1st Maurine Howell and Evy Salisbury, 2nd Audrey Cates and Dot Brady, 3rd Karen Harnish and Lori Scharbach; Slam: Dot Brady and Audrey Cates

06/28. 1st Dick and Donna Briner, 2nd Dennis and Shelley Spirlong, 3rd Jeannie Kitzman and Newell Orr; Slam: (tie) Maurine Howell and Dee Guthrie and Evy Salisbury and Dee Siehl

07/05. 1st Karen Harnish and Lori Scharbach, 2nd Pat Schindele and Phil Hanson, 3rd Shelley and Dennis Spirlong; Slam: Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg