Bridge Results

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road).

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m., and Saturday at 9:00 am. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. based upon there being enough players. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected]; phone 802-8300, or Barbara Lubsen at 699-9649. Please try the email first if you have access to a computer. Note: Please remember to clean up your area when you are done with the game i.e. cups, napkins, score cards, etc. It is not the Director’s responsibility to do this. Thank you for your help in this matter.

Top games for the month were: Allan Deserpa and Bob Borgengasser with a 71.79 percent game and Roger Edwards and Larry Anfinson with a 70.51 percent game. Congratulation to all the winners.

3/01. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Clifford Hudson and Kay Johnson, (1st in C) Susan Welker and Sandra Labute

E/W: (1st in A and B) William Stone and James Nulty, (1st in C) Rachelle Wilson and Robert Coffey

3/03. N/S: (1st in A) Eugene Condon and Maxine Poulton, (1st in B) Cynthia Bohland and Ardith Nance, (1st in C) Susan Stewart and Sandra Labute

E/W: (1st in A, B and C) Howard Maves and Sandy Jennings

3/05. N/S: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Carol Gerlach and Mervyn McCormick, (1st in C) Terrance Kilbreath and Robert Chou

E/W: (1st in A) Marwin Smith and Cynthia Smith, (1st in B) William Stone and Bettie Brakebill

3/07. N/S: (1st in A* and B*) Patricia Sohler and Carol Gerlach, (1st in A*, B*, and C) Deborah Watson and Christine Giza

E/W: (1st in A) Bea Cannon and Roger Edwards, (1st in B and C) Susan Welker and Barry Noack

3/08. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Allan Deserpa, (1st in B) Carol Warner and Andrea Miller, (1st in C) Ralph Witmer and Dave Claar

E/W: (1st in A) Myrna Baker and Karin Molleman, (1st in B) Maury Mertens and Patricia Sohler

3/10. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Roger Edwards, (1st in B) Robert Hobbs and Bonnie Butler, (1st in C) Deborah Watson and Christine Giza

E/W: (1st in A) James Lenertz and Richard Catero, (1st in B) Eric Larson and Kathleen Larson

3/14. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Myrna Baker, (1st in B) Bill Rusby and Nancy Espy, (1st in C) Graham Budd and Marg Budd

E/W: (1st in A) Joe Pospis and Derek Mansfield, (1st in B) Maurice Evans and Michael Morrice

3/15. N/S: (1st in A and B) Laine Byrnes and Cynthia Bohland

E/W: (1st in A) Marwin Smith and Cynthia Smith, (1st in B and C) Thomas Zosel and Cheri Zosel

3/17. N/S: (1st in A) Richard Catero and James Lenertz, (1st in B) Florence Thier and Priscilla Kelly, (1st in C) Ellen Bond and Jan Mooers

E/W: (1st in A) Roger Edwards and Larry Anfinson, (1st in B) Jim Callison and Dennis Hoffelt

3/19. N/S: (1st in A and B) Cynthia Bohland and Susan Shaver

E/W: (1st in A) Larry Anfinson and Bea Cannon, (1st in B) William Stone and Michelle Steiner

3/21. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Myrna Baker, (1st in B) Janet Rauscher and Barbara Lubsen, (1st in C) Fred Smith and Linda Smith

E/W: (1st in A and B) Alberta Hutchings and Ken Hutchings, (1st in C) Barbara Castro and Cathy Tomlinson

3/22. N/S: (1st in A) Bob Borengasser and Allan Deserpa, (1st in B) James Utter and Eileen Utter, (1st in C) Lindsay Cantoni and Nancy Seamster

E/W: (1st in A and B) Jim Callison and Dennis Hoffelt, (1st in C) Larry Huhn and Becky Hamilton

3/26. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B and C) Alan Behr and Walter Chambers

E/W: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B and C) Michelle Steiner and Andi Parham

* indicates a tie

Sun Lakes Duplicate Bridge Novice

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group plays Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. if there is a lower section to play in; otherwise they play in the Open Games. All players are welcome to attend all Open Games. Everyone must check in no later than 15 minutes before the start of any game in order for Directors to seat you properly.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the partnership coordinators at bridge[email protected] Bonnie Butler for Novice/Intermediate Games; and Eileen Utter and Barbara Lubsen for Open/Novice/Intermediate Games. For information on Sun Lakes Unit 351 check online at www.unit351.com, click the Clubs tab; click on Sun Lakes; you will find many links for all information, schedules and results.

Monthly Hint: When you are leading it is proper to ask you partner if they have any questions once you have placed your opening card face down, not before.

Top Restricted 99-199’er Game for February: March 26 Deborah Berry and Donna Wilson, 70.84 percent

3/01. N/S: (1st in A) Susan Stewart and Nadine Sutter, (1st in B and C) Julie Monnin and Ray Monnin

E/W: (1st in A) Diane Hogan and Julianne Holt, (1st in B and C) Linda L. McAdoo and Dave McAdoo

3/03. N/S: (1st in A, B and C) Cathy Davis and Kathleen Garrett

E/W: (1st in A and B) Deborah Berry and Kathleen Gulka, (1st in C) Donna Wilson and Sally Jacobs

3/05. N/S: (1st in A) Bill Rusby and James Libby, (1st in B) Diane Tenney and Patricia Dantzscher, (1st in C) Deborah Long and Kyle Long

E/W: (1st in A, B, and C) Jack Holme and Dottie Holme

3/08. N/S: (1st in A and B) James Libby and Margaret Horn

E/W: (1st in A, B and C) Linda White and Nick Klauer

3/10. N/S: (1st in A) Rita Myrann and Christine Giza, (1st in B and C) Cathy Davis and Kathleen Garrett

E/W: (1st in A, B and C) Donna Wilson and Sally Jacobs

3/15. N/S: (1st in A and B) Gretchen Caiazzo and Margaret Whittaker

E/W: (1st in A, B and C) Bev Bryce and Hank Bryce

3/17. N/S: (1st in A and B) Rita Mills and Ronald Mills

E/W: (1st in A, B and C) Cheryl Verlander and Karen Hanley

E/W: (1st in A) William Reisenbuchler and Betty Santa, (1st in B) Diane Tenney and Patricia Dantzscher

3/22. N/S: (1st in A) Steven Sapiro and Harvey Lowe, (1st in B and C) Julie Monnin and Ray Monnin

E/W: (1st in A and B) Nancy Davis and Mary West, (1st in C) Linda L. McAdoo and David Mc Adoo

3/26. N/S: (1st in A) Patricia Potter and Steven Sapiro, (1st in B) Patricia Dantzscher and Diane Tenney

E/W: (1st in A, B and C) Deborah Berry and Donna Wilson

Monday Afternoon Social Partnership Bridge

3/14. 1st Bernie Ross and Dee Guthrie, 2nd Karen Harnish and Lori Scharbach, 3rd Pete and Carol Kack; Slam (two small): Bernie Ross and Dee Guthrie

3/21. 1st Joan Tener and Ruth Friedman, 2nd Mary and Ron Kent, 3rd Irene Edmund and Dorothy Thurman; Slam (one small): Irene Edmund and Dorothy Thurman

3/28. 1st Carol Edstrom and Joan Tener, 2nd John Mogelnicki and Gene Kindle, 3rd Rosemary and Ken Shutts; Slam (one small): Jeanette Newman and Kay Morrison

4/04. 1st Eleanor Hinerichsen and Marian Carlisle, 2nd Carole and Dan Rosler, 3rd Paul Budrick and Newell Orr; Slam (one small): Eleanor Hinerichsen and Marian Carlisle

4/11. 1st Carol Edstrom and Ruth Hiner, 2nd Doris and Ed Krenek, 3rd Karen Harnish and Barb Maul; Slam (one small): Eleanor Hinerichsen and Marian Carlisle

Cottonwood Ladies Bridge

Joan Phelan

3/17. Partners Bridge – 1st Phyllis Conroy and Kathryn Barreth, 2nd Kelly Holden and Alice Garner, 3rd Mona Ribling and Karen Hess; Hostesses: Joan Phelan and Paula Reed

3/24. 1st Adrienne Widrikis, 2nd Karen Harnish, 3rd Kathryn Barreth; Hostesses: Cathy Taylor, Kathryn Barreth and Bev Vanderhei

3/31. 1st Kathryn Barreth, 2nd Linda Hess, 3rd Nan Hare; Hostesses: Suzanne Swanson, Fran Osborne and Dottie McKinney

7/07. 1st Naomi Parker, 2nd Terry Major, 3rd Ruth Pedersen; Hostesses: Paula Reed, Sue Kavanaugh and Barbara Maul

Fourth Friday Bridge

Barbara Hazlett

Fourth Friday Bridge was played on Friday, March 25 at Palo Verde Country Club.

Winners were: 1st Naomi Parkes, 2nd Jan Kempf, 3rd Nadine Cordts; door prize was won by Terry Meury.

Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due Wednesday week of play.

Saturday Couples Bridge

3/12. 1st Lori Scharbach and Karen Harnish, 2nd Maurine and Bill Howell, 3rd Joyce Rasmussen and Joyce Pocras; Slam: Lori Scharbach and Karen Harnish

3/19. 1st Joyce Rasmussen and Eleanor Hinerichsen, 2nd Pat Schindele and Phil Hanson, 3rd Lori Scharbach and Karen Harnish; Slam: Jeanette Newman and Kay Morrison

3/26. 1st Eleanor Hinerichsen and Marian Carlisle, 2nd Joyce Rasmussen and Joyce Pocras, 3rd Newell Orr and Dorothy Thurman; Slam: Eleanor Hinerichsen and Marian Carlisle

4/02. 1st Jeanette Newman and Kay Morrison, 2nd Fred Schneider and Marlys Long, 3rd Marian Carlisle and Lydia Kolsch; Slam: Jeanette Newman and Kay Morrison

4/09. 1st Bernie Ross and Dee Guthrie, 2nd Karen Harnish and Mary Tomlin, 3rd Maurine and Bill Howell; Slam: Jim Hawkins and Rachelle Wilson