Bridge Results

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road).

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. Please arrive at least 15 minutes prior to game time! Novice games on Saturday morning will resume in November.

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter, at [email protected], phone 802-8300, or phone Barbara Lubsen at 699-9649. Please try the e-mail first if you have access to a computer. Note: Please remember to clean up your area when you are done with the game i.e. cups, napkins, score cards, etc. It is not the Director’s responsibility to do this. Thank you for your help in this matter.

Top games for the month were: Sadu Marrott and Bea Cannon with a 73.92 percent. Congratulations!

1/02. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Mary Ann Bond and Susan Hoffelt, (1st in C) William Reisenbuchler and Steven Sapiro

E/W: (1st in A and B) David Mc Adoo and Dennis Hoffelt, (1st in C) Ramesh Acharya and Harsha Acharya

1/04. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Myrna Baker, (1st in B) Carol Gerlach and Patricia Sohler, (1st in C) Anne Newman and Donna Hofer

E/W: (1st in A) Derek Mansfield and John Euler, (1st in B) Alberta Hutchings and Ken Hutchings

1/05. N/S: (1st in A) Bea Cannon and Larry Anfinson, (1st in B) Janet Boulanger and Angela Bailey, (1st in C) Darlene Griffith and Rachelle Wilson

E/W: (1st in A) Robert Brower and Roger Edwards, (1st in B) Linda Nelson and Michael Morrice

1/07. N/S: (1st in A) Richard Catero and James Lenertz, (1st in B) Janis Holle and William Stone, (1st in C) James Gowan and Helen Hughes

E/W: (1st in A) Eugene Condon and Larry Anfinson, (1st in B) Tom Beswick and William Harrison

1/09. N/S: (1st in A) Bea Cannon and Roger Edwards, (1st in B) Sydney Sides and Bettie Brakebill, (1st in C) Bonnie Butler and Margaret Tam

E/W: (1st in A) William Stone and Charles Quenneville, (1st in B and C) Sue Robinson and Barry Siegwart

1/11. N/S: (1st in A and B) James Nulty and Randi Nulty

E/W: (1st in A and B) Janis Holle and Laine Byrnes, (1st in C) Tim Bennington and Mary Bennington

1/12. N/S: (1st in A) Karin Molleman and Myrna Baker, (1st in B) Don Pratt and Donna Pratt, (1st in C) Cheri Zosel and Thomas Zosel

E/W: (1st in A) Eugene Condon and Charles Quenneville, (1st in B) Angela Bailey and Janet Boulanger

1/14. N/S: (1st in A) Matt Wiggum and Janet Daling, (1st in B) Cheri Zosel and Thomas Zosel, (1st in C) Donna Hofer and Eric Larson

E/W: (1st in A) Marwin Smith and Cynthia Smith, (1st in B) Pat Weindorf and D Larry Frink

1/16. N/S: (1st in A) Richard Katz and Charlotte Katz, (1st in B) Barry Siegwart and Sue Robinson, (1st in C) Fred Smith and Linda Smith

E/W: (1st in A) Harvey Lowe and Paul Glick, (1st in B) William Stone and Michelle Steiner

1/18. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B and C) Gilbert Randall and James Gowan

E/W: (1st in A and B) Jan Woolfrey and Allen Woolfrey, (1st in C) D Larry Frink and Eric Larson

1/19. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Cynthia Bohland and Sydney Sides, (1st in C) Pat Graham and Sharon Calkins

E/W: (1st in A) Larry Huhn and Darcy White, (1st in B) D Larry Frink and Michael Salscheider

1/21. N/S: (1st in A) Richard Catero and James Lenertz, (1st in B) Cynthia Bohland and Ardith Nance, (1st in C) Tim Bennington and Mary Bennington

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and Bea Cannon, (1st in B) Jim Clayton and Eileen Utter

1/23. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and William Stone, (1st in B) Carol Gerlach and Carol Warner, (1st in C) Patricia Potter and Kay Bierley

E/W: (1st in A*) Eugene Condon and Maxine Poulton, (1st in A* and B) Maurice Evans and Michael Morrice, (1st in C) Eric Larson and Kathleen Larson

1/25. N/S: (1st in A and B) Patricia Sohler and Sydney Sides

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Jim Horton and Don Pratt

1/26. N/S: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Carol Gerlach and Douglas Feisler, (1st in C) Michelle Steiner and Philip Deleo

E/W: (1st in A) Derek Mansfield and John Euler, (1st in B) Jim Callison and Dennis Hoffelt

1/30. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Don Pratt and Donna Pratt, (1st in C) Nancy Seamster and Hope Castellanos

E/W: (1st in A and B) Kang Hong and James Wang, (1st in C) Ramesh Acharya and Harsha Acharya

* indicates a tie

Sun Lakes Duplicate Bridge 199’ers

Susan Stewart

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate group plays every Tuesday afternoon at 1:30 p.m., and on Saturday mornings at 9:00 a.m. and otherwise they play in the Open Games. All players are welcome to attend all Open Games. Everyone must check in no later than 15-minutes before the start of any game in order for Directors to seat you properly.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the partnership coordinators at [email protected] Bonnie Butler handles Novice or Intermediate Games, and Eileen Utter and Barbara Lubsen handle Open Games as well as Novice or Intermediate games. For information about our Sun Lakes Unit 351 check online at www.unit351.com, click the Clubs tab and click on Sun Lakes, and you will find many links for all information and results.

Monthly hint: Remember that our No Tolerance Policy includes congratulating yourselves when the opponents could have set you, telling the opponents they could have made game and many more statements such as this.

Top Restricted 99-199’er Game for December: January 16 Sharon Graham and Barbara Hewitt 68.15 percent

1/05. N/S: (1st in A and B) Cynthia Cantor and Emma Lou Banks

E/W: (1st in A, B and C) Linda L. McAdoo and David Mc Adoo

1/07. N/S: (1st in A) Bill Rusby and James Libby, (1st in B and C) Lynn Kessel and Nancy Thoma

E/W: (1st in A, B and C) Patricia Crowle and LaVonne Holmes

1/09. N/S: (1st in A and B) Katherine Gibbs and Kathleen Gulka

E/W: (1st in A and B) Edie Leo and Mary Ann McFarlane, (1st in C) Carolyn Lowrie and Margo Hoover

1/12. N/S: (1st in A, B and C) Bev Poffenberger and Janet Beeks

E/W: (1st in A and B) Lindalee Jurgens and Louis Weiss, (1st in C) Julie Monnin and Ray Monnin

E/W: (1st in A and B) Edie Leo and Mary Ann McFarlane, (1st in C) Jerry Smith and Donna Smith

1/16. N/S: (1st in A) Sharon Graham and Barbara Hewitt, (1st in B) Marilyn Koch and Margaret Tam, (1st in C) Deborah Long and Kyle Long

E/W: (1st in A and B) Stu Adair and Jan Skinner, (1st in C) Kathy Fitzgerald and Claudia Venie

1/19. N/S: (1st in A) Betty Santa and Becky Hamilton, (1st in B and C) James Brown and Barbara Brown

E/W: (1st in A, B and C) Linda L. McAdoo and David Mc Adoo

1/21. N/S: (1st in A, B and C) Donna Wilson and Sally Jacobs

E/W: (1st in A, B and C) Nancy Thoma and Lynn Kessel, (1st in A) Joyce Ketchum and Barbara Castro, (1st in B and C) Bev Poffenberger and Janet Beeks

E/W: (1st in A, B and C) Jim Teske and Ron Meyer

1/28. N/S: (1st in A, B and C) Lloyd Player and Mary Player

E/W: (1st in A, B and C) Donna Smith and Gerald Smith

1/30. N/S: (1st in A) William Reisenbuchler and Betty Santa, (1st in B) Chuck Ewan and Tom Sheridan, (1st in C) Julia Collier and Frances Kliger

E/W: (1st in A) Julie Frank and Lily Poole, (1st in B and C) Dottie Holme and Jack Holme

Monday Afternoon Social Partnership Bridge

1/18. 1st Irene Edmund and Dorothy Thurman, 2nd Pam Budrick and Newell Orr, 3rd (tie) Ruth Hiner and Carol Hedstrom and Jim Mildenberg and Bernie Ross; Slam (one small) Newell Orr and Paul Budrick

1/25. 1st John Mogelnicki and Gene Kindle, 2nd Joan and Tom Phelan, 3rd Paul Budrick and Newell Orr; Slam (one small): Marian Carlisle and Marge Fischer

2/01. 1st Newell Orr and Paul Budrick, 2nd Dan Rosler and Murray Rose, 3rd Carol and Peter Kack; Slam (two small): Dan Rosler and Murray Rose

2/08. 1st Rosemary and Ken Shutts, 2nd Dee Guthrie and Bernie Ross, 3rd Midge Meisner and Joan Silver; Slam (two small): Karen Harnish and Lori Scharbach

Sun Lakes Country Club Tuesday Social Bridge

1/12. 1st Linda Hess, 2nd Dottie McKinney, 3rd Ruth Hiner; Slam: Linda Hess and Maurine Howell

1/19. 1st Jo Hughs, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Ruth Hiner; Slam: Bill Howell and Dottie McKinney

1/26. 1st March Parker, 2nd Pat Drees, 3rd Dorothy Thurman; Slam: Dorothy Thurman and Marge Welde

2/02. 1st Ruth Hiner, 2nd Joyce Rasmussen, 3rd Doris Kreneck; Slam: Ruth Hiner and John Overbo

2/09. 1st Howard Hummel, 2nd Ron Welde, 3rd Jeannie Kitzman; Slam: Howard Hummel and Ron Welde

Cottonwood Bridge

1/14. 1st Connie Ziegler, 2nd Ruth Pederson, 3rd Kelly Holden; Hostesses: Karen Hess, Bert Sisk and Dee Guthrie

1/21. 1st Margaret Amos, 2nd Carla Reed, 3rd Rosemary Shutts; 7 Hearts: June Heinz and Rosemary Shutts; Hostesses: Zoe Robb, Adrienne Widrikis and Nan Hare

1/28. 1st June Heinz, Marlene Palmer and Margaret Preece, 2nd Lynne Wegener, 3rd Kelly Holden

2/04. 1st Alice Garner, 2nd Suzanne Swanson, 3rd Cora Zuchowski; Hostesses: Joan Phelan, Norma Swanson and Karen Hess

2/11. 1st Barbara Maul, 2nd Gloria Danker, 3rd Karen Hess; Hostesses: Alice Garner, Lynne Wegener and Helen Yarnall

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

1/08. 1st Marge Fisher, 2nd Suzanne Swanson; Hostess: Jan Faldenaur

1/15. 1st Karen Harnish, 2nd Jan Faldenaur; Hostesses: Lois Hauge and Gloria Zinke

1/22. 1st Sue Disario, 2nd Sue Wagner; Hostesses: Jan Schroeder and Bev Anastasia

1/29. 1st Maurine Howell, 2nd Fran Carissimo; Hostesses: Barb Moul and Sue Kavanaugh

Fourth Friday Bridge

Barbara Hazlett, President

Fourth Friday Bridge met on January 22 at the Palo Verde Country Club.

Winners were: 1st Kathy Taylor, 2nd Gloria Danker, 3rd Kathryn Berreth, Fourth, Suzanne Swanson; door prize: June Heinz

Please call Bette Samuels at 895-2998 for reservations in February. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

1/16. 1st Doris and Ed Krenek, 2nd Edna Cunningham and Lee Probert, 3rd Kay Morrison and Jeanette Newman; Slam: Eleanor and Jim Mildenberg

1/23. 1st Jack and Dottie Holme, 2nd Doris and Ed Krenek, 3rd Donna and Jerry Smith; Slam: Joyce Robinson and Fred Schneider

1/30. 1st Jeannie Kitzman and Dottie McKinney, 2nd Doris and Ed Krenek, 3rd Pat Schindele and Phil Hanson; Slam: Jeannie Kitzman and Dottie McKinney

2/06. 1st Newell Orr and Barb Sampson, 2nd Dick and Donna Briner, 3rd Eleanor and Jim Mildenberg; Slam: Eleanor and Jim Mildenberg