Bridge Results – November 2014

Sun Lakes Duplicate Bridge

Alan Behr

The Sun Lakes Duplicate Bridge Club games are now held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Road.

Open games are held on Monday at 1:30 p.m., Tuesday at 1:30 p.m., Thursday at 1:30 p.m. and Saturday at 9:00 a.m. There are no more Saturday afternoon games. There also is a Novice game Thursday at 8:30 a.m. Please arrive at least 15 minutes prior to game time!

If you are in need of a partner for any Open Games please contact the Players’ Pairs Assistants, Eileen Utter at [email protected] or phone 802-8300; Barbara Lubsen at 699-9649 or Bonnie Butler at 214-914-7942. Please try the e-mail first if you have access to a computer.

Congratulations to Ed Klein and Chuck Quenneville who have a72.66 percent game.

09/01. N/S: (1st in A and B) Janet Rauscher and Dale L. Frink

E/W: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Darlene Griffith and Jim Horton

09/02. N/S: (1st in A and B) Alan Behr and Colette Goldstein

E/W: (1st in A and B) Susan Barnett and Cynthia O Neil, (1st in C) Rachelle Evans and Roberta Marcus

09/04. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Florence Thier and Priscilla Kelly, (1st in C) Donna Hofer and Judy Lamers

E/W: 1st in A) Bob Borengasser and Norma Gehrig, (1st in B) Richard Green and Lynn Przewlocki

09/06. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Sydney Sides, (1st in B) Alan Behr and Colette Goldstein, (1st in C) Chuck Ewan and Tom Sheridan

E/W: (1st in A) Cynthia Smith and Marwin Smith, (1st in B) Carol Gerlach and Ken Nelson

09/08. N/S: (1st in A) Sadu Marrott and Roger Edwards, (1st in B) Robert Glantz and Kay Glantz, (1st in C) Ellen Bond and Jan Mooers

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Barbara Lubsen and Janice Manning

09/09. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Clifford Hudson and Kay Johnson, (1st in C) Evelyn Gore and Hope Castellanos

E/W: (1st in A) Bob Borengasser and Allan Deserpa, (1st in B) Janice Manning and Steve Wheeler

09/11. N/S: (1st in A and B) Charles Quenneville and Derek Mansfield

E/W: (1st in A and B) Michelle Steiner and William Stone, (1st in C) Mark Kaiser and Roger Clayton

09/13. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) Sydney Sides and Linda Nelson, (1st in C) Chuck Ewan and Tom Sheridan

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Jim Horton and Derek Mansfield

09/15. N/S: (1st in A) Pennie Vales and William Stone, (1st in B) Dorothy Hanko and Sydney Sides, (1st in C) Walter Chambers and Roberta Marcus

E/W: (1st in A) Jo Ann Zapatka and David Zapatka, (1st in B) Jim Horton and Kathleen Larson

09/16. N/S: (1st in A) Charles Quenneville and Janet Daling, (1st in B) Richard Green and Lynn Przewlocki, (1st in C) Hope Castellanos and Evelyn Gore

E/W: (1st in A, B and C) Eric Larson and Kathleen Larson

09/18. N/S: (1st in A) Richard Catero and Allan Deserpa, (1st in B) Florence Thier and Priscilla Kelly, (1st in C) Ellen Bond and Jan Mooers

E/W: (1st in A) Sadu Marrott and Roger Edwards, (1st in B and C) Howard Maves and Sandy Jennings

09/20. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Janet Daling, (1st in B) William Stone and Bettie Brakebill, (1st in C) Anne Newman and Christine Garner

E/W: (1st in A and B) Jim Horton and Derek Mansfield, (1st in C) Louis Weiss and Chuck Ewan

09/22. N/S: (1st in A and B) Cynthia O Neil and Lee Schwartz

E/W: (1st in A and B) Dale L. Frink and Janet Rauscher, (1st in C) Howard Maves and Bonnie Butler

09/23. N/S: (1st in A) Steve Mansfield and Bea Cannon, (1st in B) Linda Nelson and Kathleen Schmidt, (1st in C) Evelyn Gore and Hope Castellanos

E/W: (1st in A and B) Edmund Klein Jr. and Edwin Schmidt, (1st in C) Eric Larson and Kathleen Larson

09/25. N/S: (1st in A) Paul Kmetty and Helen Root-Daley, (1st in B) Ken Nelson and Linda Nelson, (1st in C) Beth Miller and Rose Klein

E/W: (1st in A and B) Michelle Steiner and William Stone, (1st in C) Anne Newman and Bonnie Butler

09/27. N/S: (1st in A) Bea Cannon and Roger Edwards, (1st in B and C) Bonnie Butler and Margaret Tam

E/W: (1st in A) Karin Molleman and Derek Mansfield, (1st in B) James Utter and Eileen Utter

09/29. N/S: (1st in A and B) Sydney Sides and Dorothy Hanko

E/W: (1st in A) Edmund Klein Jr. and Charles Quenneville, (1st in B) Sherrie Holliday and Clifford Hudson

09/30. N/S: (1st in A) Charlotte Katz and Richard Katz, (1st in B) Linda Brock and Kathy Ronquist, (1st in C) Hope Castellanos and Evelyn Gore

E/W: (1st in A) Bob Borengasser and Allan Deserpa, (1st in B) Ardith Nance and Jim Horton

Novice

The 99er/199er Board Representative is Susan Stewart; phone 480-895-6385. All games are held at Risen Savior Lutheran Church, 23914 S. Alma School Rd., unless otherwise announced.

The 0-99er Novice Group meets Thursday mornings with a review lesson at 8:15 a.m., partners suggested but not required – newcomers are welcome! The 0-199er Intermediate Group meets Tuesday afternoons at 1:30 p.m. and Saturday mornings at 9:00 a.m. when enough players attend; otherwise they play in the Open Games. All players may attend Open Games.

Partnership Coordinators and Unit Information: If you need a partner contact the following partnership coordinators at [email protected] For a partner for Novice or Intermediate Games contact Bonnie Butler and for a partner for Open Games contact either Eileen Utter or Barbara Lubsen. For information about our Sun Lakes unit, check online at www.unit351.com under Sun Lakes DBC.

Monthly Hint: Keep your hands off the bidding box cards until you pull out a card because touching another card gives unauthorized information to your partner.

Top Restricted 0-199’er Game for September: Judy Lamers and Patti Dantzscher on September 11 – 77.74.

09/02. N/S: (1st in A, B and C) Vicki Aubrey and Rita Myrann

E/W: (1st in A) Sandy Crickette and Dave Crickette, (1st in B*) Katherine Gibbs and Charlie Jewart, (1st in B* and C) Louis Weiss and Lindalee Jurgens

09/04. N/S: (1st in A and B) Charlie Jewart and Cheryl Almond

E/W: (1st in A, B and C) Marta Mendenhall and Alan Wilkie

E/W: (1st in A and B) Judy Lamers and Patricia Dantzscher, (1st in C) Marta Mendenhall and Marti Jefferson

09/18. N/S: (1st in A) Chuck Ewan and Walter Gammel, (1st in B) Patricia Potter and Tom Sheridan, (1st in C)Julia Collier and Frances Kliger

E/W: (1st in A, B and C) Bob Bundy and Cathy Tomlinson

09/23. N/S: (1st in A and B) Lorraine Wangsness and Craig Holstad

E/W: (1st in A and B) Charlie Jewart and Katherine Gibbs, (1st in C) Marilyn Raebel and Dolores Guthrie

E/W: (1st in A) Chuck Ewan and Walter Gammel, (1st in B) Judy Lamers and Patricia Dantzscher

09/30. N/S: (1st in A) Donna Hofer and Anne Newman, (1st in B) Lorraine Wangsness and Craig Holstad, (1st in C) Jerry Abraham and Bernadine Abraham

E/W: (1st in A) Sandy Crickette and Dave Crickette, (1st in B) Tom Sheridan and Chuck Ewan

* indicates a tie

Oakwood Monday Afternoon Social Partnership Bridge

09/15. 1st Dee Guthrie and Bernie Ross, 2nd Carole Edstrom and Ruth Hiner, 3rd Mary and Joe Sanchez; Slam (small): Dee Guthrie and Bernie Ross

09/22. 1st Karen Harnish and Sandy Hinrichs, 2nd Joyce Rasmussen and Lydia Kolsch, 3rd Carole Edstrom and Ruth Hiner; Slam (two small): Joyce Rasmussen and Sandy Hinrichs

09/29. 1st Newell Orr and Paul Budrick, 2nd Eleanor Gold and Maurine Howell, 3rd Nancee Jacobson and Sue Wagner; Slam (two small): Newell Orr and Paul Budrick

10/06. 1st Bernie Ross and Newell Orr, 2nd Pat Schindele and Homer Brem, 3rd Jeannie Kitzman and Gloria Danker; Slam (two small): Bernie Ross and Newell Orr

Sun Lakes Country Club Tuesday Social Bridge

09/16. 1st Lea Kaping, 2nd Joyce Robinson, 3rd Dolly Radke

09/23. 1st Sue Klein, 2nd Joyce Rasmussen and Fred Schneider, 3rd Pat Henk

09/30. 1st Irene Edmunds, 2nd Bill Howell, 3rd Jeanne Kitzman

10/07. 1st Maurine Howell, 2nd Irene Edmunds, 3rd Bill Howell; Slam: Maurine Howell and Irene Edmunds

Iron/Oak Ladies Friday Bridge

09/12. 1st Nancee Jacobson, 2nd Faye Myers; Hostesses: Sue Wagner and Carolyn Arkins

09/19. 1st Carolyn Arkins, 2nd Karen Harnish; Hostesses: Marcia Craze and Carole Edstrom

09/26. 1st Karen Michael, 2nd Ruth Hiner; Hostesses: Faith Johnson and Barbara Dewell

10/03. 1st Karen Michael, 2nd Gloria Zinkezi Hostesses: Eileen Goldenson and Fran Carissimo

Fourth Friday Bridge

The Fourth Friday Bridge met on September 26 at the Palo Verde Country Club; 1st Gloria Danker, 2nd Patti Kroeger, 3rd June Heinz. Margaret Preese won the door prize.

Please call Bette Samuels for reservations at 895-2998. Cancellations are due by Wednesday week of play.

Sun Lakes Country Club Saturday Couples Bridge

09/06. 1st Dee Guthrie and Bernie Ross, 2nd Karen Harnish and Peggy Vernon, 3rd Jeanne Kitzman and Doris Blinn; Slam: Dee Guthrie and Bernie Ross

09/13. 1st Joyce Rasmussen and Audrey Cates, 2nd Irene Edmunds and Sandy Hinrichs, 3rd Doris Blinn and Jeanne Kitzman; Slam: Newell Orr and Barbara Kaplan

09/20. 1st Peter Hall and Newell Orr, 2nd Eleanor Gold and Lydia Kolsch, 3rd Bernie Ross and Dee Guthrie; Slam: Peter Hall and Newell Orr

09/27. 1st Joyce Rasmussen and Audrey Cates, 2nd Eleanor Hinerichsen and Jim Mildenberg, 3rd Pat Schindele and Phil Harrison; Slam: Newell Orr and Barbara Kaplan